Отбасы бюджеті поурочный план


ҚАЗАҚ ТІЛІНЕН ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Сабақтың тақырыбы Отбасы бюджетін жүргізу
Мақсаты Оқушыларға отбасы бюджеті туралы мәлімет беріп, білімдерін толықтыру. Оқушылардың отбасы бюджетін жүргізуге деген қызығушылығын арттыру. Отбасы бюджетіне ұқыпты қарауға баулу.
Негізгі дереккөздер мен ресурстар АКТ, бағалау парағы, стикерлер, маркерлер, үлестірмелі тапсырмалар, смайликтер, 10- сынып қазақ тілі оқулығы.
Күтілетін нәтиже Отбасы бюджеті туралы мағлұмат алады.
Әдіс-тәсілдер Сергіту. «Ой қозғау» стратегиясы. Топтық жұмыс, жұптық жұмыс,жеке жұмыс.
ЖИГСО, диалог, АКТ, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін және оқу үшін бағалау,СТО, оқытудағы басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту.
Бағалау әдістері Бағалау парақшалары арқылы топты бағалау, өзін-өзі бағалау.
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары (мұғалім және оқушы немен айналысады)
Сабақтың кезеңдері Уақыт Мұғалімнің әс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі:
1-әрекет. Оқушылармен сәлемдесу;
Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру;
Жағымды психологиялық ахуал туғызу;
Топқа бөлу. Оқушыларды 3 топқа бөлу. 3 мин Сәлеметсіңдер ме? Балалар сабағымызды бастамастан бұрын сыныпта жағымды атмосфера құрып алайық.
Шеңбер бойымен тұрғызып, жақсы тілектер айтамыз. Топқа бөлу.
Оқушыларды теңгелер бойынша үш топқа бөлу. Барлық оқушылар шеңбер бойымен тұрады, бір-біріне жылы лебіздерін айтады. «Жылы лебіздер» Тренингі. Оқушылар бір-біріне тілек айтады. Мысалы: Мен саған бақыт тілеймін. Мен саған денсаулық тілеймін т.б. Сынып оқушылары 3 топқа бөлінеді.
1 топ – 5 мың теңге;
2 топ – 10 мың теңге;
3 топ – 20 мың теңге;
2 әрекет.
Үй тапсырмасын тексеру.
1. «Қалта шығыны» сөзін септеу.
2.Тест сұрақтарына жауап беріңдер.
3 мин 1. «Қалта шығыны» сөзін септеуді тексеру.
2. Тест сұрақтарының кілті.


Оқушылар септеп келген сөзін оқиды.
.Үш топтың оқушылары тест сұрақтарына жауап береді.
Жеке жұмыс.Оқушылар тест сұрақтарының кілті арқылы бірін-бірі тексереді және бағалайды.
3 әрекет.
«Ой қозғау» мақал оқыту.
2 мин Оқушыларға мақалдарды оқыту. Оқушылар тақырып бойынша мақалдарды табады. Сабақтың тақырыбын ашады.
4 әрекет.
Жаңа сабақ. Оқушыларға интербелсеңді тақта арқылы слайд көрсетіледі. 4 мин 1. Кіріспе (Мұғалімнің сөзі)
2. Сөздікпен жұмыс.
а) жаңа сөздерді мәнерлеп оқытып, орысшаға аудару;
ә) жаңа сөздермен сөз тіркесін құрату;
б) жаңа сөздермен сөйлем құрату.
Оқушылар сөздерді аударады. Сөз тіркесін құрайды, сөйлем құрайды.
5 әрекет. «Оқып бірлесе талдау» стратегиясы. Топтық жұмыс. жеке жұмыс, жұптық жұмыс.
ЖИГСО әдісі бойынша оқушылар мәтіннен тақырыптың мағынасын түсінеді. Әр оқушы жеке ойланады, жұбымен және тобымен талқылайды. Жариялайды. Түсінгендерін «Постерға түсіру».
10 мин Отбасы бюджетін жүргізу мәтінін, мәтін бөліктері арқылы меңгерту.
1 топқа – 1-ші бөлік
2 топқа – 2-ші бөлік
3 топқа – 3-ші бөлік.
1.Оқушылар мәтінді мәнерлеп оқып, орысшаға аударады.
2.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
3. Әр топ мәтіннің мазмұнын айтады.
Оқушылар постерді қорғайды.
6 әрекет.
Сергіту сәті.
2 мин Көңілді жаттығулар. Музыка ырғағымен қимылдарды қайталау.
7 әрекет.
Топтық жұмыс.
Жазбаша тапсырмаларды орындау. 3 мин 1-топ.
5-тапсырма.
5-тапсырма.Мәтінге сүйене отырып, сөйлемнің қатесін анықтаңдар.1.Бұл қаржы арқылы түскен жоспарды дұрыс жұмсауды үйренеміз.2.Үйлеріңнен ата-аналарыңа тұрақты табыс түсіп тұрады делік.3.Ақшаны қалай жұмсау керектігін анықтамау керек.4.Жерден күтпеген пайда болатын шығын түрін де ескерген жөн.5.Келер айдан қалған қаржы бар деп те есептейік.
2-топ. 2-тапсырма.
2-тапсырма. Мына сөздердің синонимдерін тауып жаз.
3-топ.
1-тапсырма.
1-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қой.1) ....... –бір отбасының белгілі бір мерзімге жоспарлаған қаржысы.2) Отбасы бюджетін...... кезде дұрыстап ойлану керек3) ...... ...... жоспарлау барысында отбасы мүшелерімен келісу керек.4) Шығыстың ............ түрі болады.5) ........ ........ ........ киім-кешекке,ыдыс-аяқтарға жұмсау керек. Әр топтың оқушылары тізбектеп тапсырмаларын оқиды.
8 әрекет.
6 тапсырма. Сұхбатты оқу. 7 мин Әр топтан екі оқушыдан сұхбатты мәнерлеп оқиды.
Әр топ сұхбаттан көрініс қояды. Рөлдік ойын. Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Әр топ бірін-бірі бағалайды.
9 әрекет.
Сабақты бекіту. 3 мин 4 тапсырма. Сөйлемді жалғастыр.
Тақырыпты меңгере отырып, жаттығу жұмысын орындау арқылы сабақты бекітеді.
Бағалау 2 мин Бағалау парақшалары Бағалау парақшалары арқылы әр топ өз мүшелерін бағалайды және топты бағалайды.
Рефлексия
«Күту ағашы» әдісі арқылы кері байланыс жасату. 2 мин Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін, ұсыныста-
рын «Күту ағашына» стикер арқылы кері байланыс жасайды.
Оқушылар «Күту ағашына» стикерлерді іледі.
Үйге тапсырма 2 мин «Отбасы бюджетін жүргізу» тақырыбына эссе жазып келу.
Бағалау 2 мин Оқушылардың бағалау парақшалары арқылы бағаларымен танысып, тиісті бағаларын қою.

Приложенные файлы


Добавить комментарий