Стаття з досвіду роботи Розвиток творчих здібностей молодших школярів

Розвиток творчих здібностей молодших школярів на уроках.
Ви хочете, щоб ваші діти були
талановитими ?
Тоді допоможіть їм зробити перші кроки по сходинках творчості , але не спізнюйтесь і коли допомагаєте думайте самі .

Б. Нікітін

Кожна дитина поступово приходить до багатьох результатів шляхом кропіткої роботи .
Одному це дається легше іншому – складніше . Але кожний наступний урок . який зробить дитина . заслуговує на похвалу .
Важливо, щоб дитину запевнили в тому , що вона здатна на більше .
Співпраця між учнями та вчителем , залучення батьків до організації і проведення різних форм роботи – запорука успішної роботи .
Постійно створюючи « ситуацію успіху « , об’єднавши все повагою до особистості дітей , ми можемо розвинути таланти , творчі здібності всіх дітей , виховати творчих працюючих особистостей .
На уроках доцільно використовувати діяльно-творчий підхід , при якому формування особистості може відбуватися тільки в творчій діяльності .
На тих уроках , де діти відразу бачать результат своєї праці і знають , що їх робота потрібна , вони працюють із захопленням . Тому варто учнів залучати до пошуково-пізнавальної творчої роботи на основі співпраці .
Тому важлива роль відводиться інноваційним методам навчанням Під час таких уроків дитина має право не тільки отримувати певну суму знань , уміти їх використовувати , а й розвивати свої творчі здібності , розвиватись як особистість . Для цього необхідні вимоги: науковість , зв’язок з життям , систематичність і послідовність , освітній , виховний і розвивальний вплив . Щоб розвивати творчий емоційний розвивальний процес навчання , необхідно застосовувати у практиці пізнавальні ігри , нестандартні форми проведення уроків , інноваційні методи навчання . Навчати учнів аналізувати життєві ситуації на основі вивчення легенд , казок , прислів’їв , скоромовок , оповідань , пісень . Важливо створити ті ситуації , з яких учні повинні самостійно знайти вихід або з допомогою своїх товаришів і вчителя . На основі цього учень створює для свого героя твору інший позитивний вихід із даної ситуації .
В процесі навчання важливо забезпечити виникнення позитивних емоцій стосовно навчальної і творчої діяльності .
Розвиток творчості починайте із створення ситуації , що сприяє інтуїтивному схопленні ідеї вирішення творчої проблеми. Ця творчість закінчується формуванням необхідних здібностей , створення творчого клімату , креативних якостей особистості .
Творча робота на уроках читання , позакласного читання , уроках розвитку мовлення реалізується у створенні нових творів самими учнями . Це можуть бути вірші , оповідання , казки , малюнки , пісні.

При вивченні теми « Ненаголошені звуки ( е) , (и ) на основі вправи 148 при порівнянні хижих і свійських тварин (лева і котика) колективно складаємо віршик про котика . Дітям даються опорні слова ,за якими вони повинні скласти вірш .Ось ці слова ;маленькі , гостренькі, шубка , зубки , лапи , шовкова .Учні склали такий вірш .
Котик мій маленький
Має зубки гостренькі,
Лапи м’якенькі
Вуса довгенькі
Шубка шовкова
Оповідь готова .
Виконуючи вправу 156 , пропоную дітям записати коротеньке оповідання за прислів’ям « Золота клітка солов’я не тішить». Ось яке оповідання написав Цап’юк Максим .

ЗОЛОТА КЛІТКА СОЛОВ’Я НЕ ТІШИТЬ

Недарма так кажуть про соловейка . Адже соловейко-найбільш волелюбна пташина . Полюбляє соловейко непролазні черемхові , бузинові і вільхові зарості на берегах річок . Дуже радіє соловейко , коли з гнізда вилітають пташенята, тому й співає свої найкращі пісні . І ніяке золото , смачна їжа не замінять красу природи , волю і сім’ю .


На домашнє завдання даю такі завдання ;
І група – описати солов’я ;
ІІ група – зібрати народні прикмети про солов’я .
Наприклад так описав пташку Захарук Юрій .

СОЛОВЕЙ
Соловей – співуча пташка . Все пір’ячко у нього бурого кольору , а на животику –світліше і переходить у білий колір .
Соловей живиться тільки комахами . Тому на зиму відлітає в теплі краї. Навесні солов’ї повертаються на батьківщину . Вони відшукують свої старі гнізда і починають співати .
Вони живуть на узліссях , на берегах ріки , у садових кущах , квітниках , де ростуть троянди.
У всьому світі немає іншої пташки , яка б так гарно співала .
А ще учні збирали народні прикмети про солов’я . Народні прикмети пропонує нам Руданець Марія .
15 травня Борисів день ,солов’їне свято .Не співає соловей –не сій гречки , не стрижи овечки .
У квітні ластівка день починає , а соловей кінчає .
Ранній приліт жайворонка і солов’я – на теплу весну .

Велику користь приносить складання оповідання за допомогою пошукового – інформаційного методу . Наприклад , вивчаємо тему « Нема без кореня рослини , як нас , людей без Батьківщини «. Проводиться попередня робота . Учні із різних джерел ( книги , розповідь родичів ) знаходять дані про рідне село Задубрівці . І таке в результаті оповідання склали ми .
Колективний твір,
складений учнями 2 класу
Криворізької ЗОШ І-ІІІ ступенів .ВІТЕРЕЦЬ.
В чарівному лісі жили три брати : Вітер , Вітрисько і Вітерець .
Вітер і Вітрисько часто залишали меншого брата вдома самого . Поки брати ганяли по небу хмари , надували вітрила кораблів , маленький Вітерець сумував через те , що його ніхто не помічав . Притих Вітерець і заснув .
Тим часом на галявині двоє друзів Зайчик і Їжачок намагалися запустити повітряного змія . Та в них нічого не виходило . Почали вони кликати Вітерця . І прокинувся , стрепенувся наш друг . Підняв на своїх крилах повітряного змія . Добре повеселилися друзі . Вони подякували Вітерцеві , якому сподобалося бути корисним .
Недарма кажуть , що можна побачити вітер , коли він літає .

Найбільше віршів . казок , оповідань народжується на уроках розвитку зв’язного мовлення . На цих уроках діти розповідають про свої враження від побаченого в навколишньому середовищі , почутого вдома , із вивченого на попередніх уроках розвитку мовлення . Ось деякі із них .
Тема «Будова тексту» . Казка Кантемир Марії «Їжачок І кролик» .

ЇЖАЧОК І КРОЛИК
Жив собі веселий їжачок . Він любив співати і розповідати вірші . Їжачок дуже хотів мати друзів .
Одного разу їжачок зустрів білого кролика , який сидів самотньо під пеньком і гриз моркву . Звернувся їжачок до кролика : « Кролику , будь ласка , будь моїм другом «
Кролик погодився . Вони стали жити разом .
З тих пір вони живуть у мирі і злагоді .

Описуючи зиму по темі «Говоримо,слухаємо , читаємо- пишемо» , Марічка написала такий вірш .

ЗАВІРЮХА
Завірюха сипле снігом
Землю застеляє
Ми біжім додому швидко
Хай нас доганяє .
Вітрячки в небі кружляє ,
В вікнах скло малює ,
Немов пухом покриває
Землю , не дармує .
Як все небо освітилось
Й всюди тепло стало ,
Що живе , все розбудилось
Й сонечко стрічало .
Й завірюха подобріла ,
Набравши терпіння
Радо з всіма вона грілась
В сонечка проміннях !
Захарук Валентин склав казку про їжачка, коли ми вивчали тему з позакласного читання «А вже весна , а вже красна» .

ПОДАРУНОК ЇЖАЧКА

Прийшла гарна квітуча весна ! Природа почала прокидатися . Лише маленький їжачок не хотів виходити зі своєї затишної хатинки .
Настало Восьме березня . Їжачок дуже любив свою маму і хотів подарувати їй щось красиве . Він спитав у мами , які квіти вона любить найбільше . Мама відповіла , що найбільше любить тюльпани .
Їжачок не хотів виходити на вулицю , але заради матусі він пішов за букетом .
Надворі було сиро , скрізь блищали калюжі , бо перед цим пройшов дощ .
Їжачок прийшов на галявину тюльпанів і відчув запах весни та квітів . Він здивувався , чому раніше не помічав цієї краси . Квіти такі барвисті , такі гарні! Тюльпани зашепотіли до їжачка , щоб він їх не зривав ,бо вони головна прикраса весни . Якщо кожен зриватиме весняні квіти , то зовсім скоро на землі буде панувати тільки зима , а весна не зможе прийти .
Їжачок повернувся додому і поздоровив маму словами , а потім провів її до галявини тюльпанів . Він сказав мамі , що не потрібно зривати квітів , треба приходити милуватися ними. Мати щиро подякувала своєму синові за прекрасний подарунок і щаслива була , що її син росте справжньою Людиною .
Всі були дуже щасливі : і їжачок , і їжачиха – матуся , і чарівні весняні квіти – тюльпани.
Важливу роль у цій роботі учнів відіграють такі якості як самостійність , індивідуальність , висловлення своєї думки , її правильність.
Вивчаючи твори В. Сухомлинського , В. Нестайка , М Трублаїні , М . Підгірянки , українських письменників та поетів , поетів рідного краю , казки , прислів’я , пропоную учням скласти свою казку , вірш , намалювати малюнок .
Найбільше подобається учням складати казки . Адже казка – найбільше диво ще й тому , що може оперувати великим виховним потенціалом у моральному спрямуванні нашого слухача чи читача . У казці засуджується зло , перемогу добра , возвеличення праці , справедливості , подвигу . Так само і в інших творах відтворено моральні норми та принципи , етичні та естетичні ідеали народу .
Велике значення мають колективні твори , складені про своє село , про рідний край , про Україну , родину . Ці твори складені і записані на основі самостійно набутих знань з додаткової літератури , спілкування з батьками , родичами .
На даному етапі роботи легко вводити інноваційні методи навчання : роботи в групах , роботи в парах , «Мікрофон» , «Мозковий штурм « та інші .
Таким чином , творча навчальна діяльність на уроках читання , уроках позакласного читання , уроках зв’язного мовлення додає учням зацікавленості художніми творами . Все це здійснюється в атмосфері невимушеності , сприяє забезпеченості емоційно- естетичному сприйманню творів художньої літератури , навколишнього середовища .

Розвиток творчих здібностей учнів – це клопітка праця . Однак , як висловився В.Блейк ; «Щоби створити й малу квітку , потрібен труд поколінь».


15

Приложенные файлы


Добавить комментарий