Квадрат т?бірлері бар ?рнектерді т?рлендіру


Ходжахметова Салтанат
№18 орта мектептің
математика пәні мұғалімі
Жаңаөзен қаласы,
Маңғыстау облысы.
Пән: алгебра
Сынып: 8
Сабақ тақырыбы: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру.
Сабақ типі: бекіту, жинақтау сабағы
Түрі: практикалық
Сабақ мақсаттары:
1.     білімділік – оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтау, жүйелеу, бекіту.
2.     дамытушылық – логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру, математикаға деген қызығушылықтарын арттыру;
3.     тәрбиелік – оқуға, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, слайдтар.
Сабақ әдістері: сұрақ-жауап, деңгейлеп дамыта оқыту, өз бетімен жұмыс.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру.
2. Ой қозғау.
3. Ауызша есептеу.
4. Тест тапсырмалары (слайдпен)
5. Сергіту сәті.
6. «Біліміңді сынап көр» оқулықпен жұмыс.
7. Қорытынды.
8. Үй жұмысы.
9. Бағалау.
1.     Ұйымдастыру кезеңі. Сәлеметсіздер ме, балалар! Балалардың сабаққа даярлығын тексеру. Бүгінгі біздің тақырыбымыз: «Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру. Бүгін біз сабақта түрлендірудің қасиеттерін қайталаймыз. Үйге тапсырманы тексеру. №78
2.    Ой қозғау   «Қайталау – оқу анасы».(слайд 3)
 А) Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасы.
 В) Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері.
 С) Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендірудің тәсілдерін ата.
                  “Кім көп біледі?”(слайд 4)
1. Көбейткішті түбір белгісінің алдына шығарыңдар.
а) 12 б) 44 в) 632. Көбейткішті түбір түбір астына енгізіңдер:
а) 35 б) 32 в) 423. Бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан босатыңдар:
а) 111 б) 32 в) 554. Тест тапсырмалары (слайдпен)
І нұсқа І нұсқа
Сұрақтар А) В) С) Д) Сұрақтар А) В) С) Д)
1.Түбірдің мәнін тап365 6 7 8 1.Түбірдің мәнін тап 255 6 7 8
2.Есепте 2148 2 1,4 1,5 2.Есепте 124258 2 1,4 1,5
3.Есепте64 *920 26 24 18 3.Есепте 81*420 26 24 18
4.Теңдеуді шеш: х2=49 ±55 7 ±74.Теңдеуді шеш: х2=25 ±55 7 ±75. 3 саны қандай санның квадрат түбірі 16 9 4 25 5. 2 саны қандай санның квадрат түбірі 16 9 4 25
6.Өрнектің мәнін тап (43)2 12 36 48 16 6.Өрнектің мәнін тап
(25)2 12 36 48 20
7. Теңдеуді шеш: (х)2=25 25 20 9 10 7.Теңдеуді шеш (y)2=20 25 20 9 10
8.Өрнекті ықшамда
(4-1)(4+1) 4 3 1 2 8.Өрнекті ықшамда
(3-1)(3+1) 4 3 1 2
9.Түбірдің мәнін тап:
121*6488 64 60 44 9. Түбірдің мәнін тап
144*2588 80 60 44
10. Түбірдің мәнін тап
(23)2 10 12 16 18 10. Түбірдің мәнін тап (32)2 10 12 16 18
5. Сергіту сәті. (қате жіберген есептерді талқылау) Дұрыс жауапқа ия деп, қате болса жоқ деп жауап береді.
1.     а*в =а∙в (а≥0, в≥0) арифметикалық квадрат түбірдің қасиеті (ия)
2.     Негіздері бірдей дәрежелерді көбейткенде, дәрежелерін қосамыз.(ия)
3.     Тік бұрыштың өлшемі 1800-қа тең. (жоқ)
4.     у = х2 функциясының графигі парабола. (ия)
5.     у = х3 функциясының графигі гипербола (жоқ)
6.     33=8                                                            (жоқ)
7.     (а)2 = a (ия)
8.     (-5)2=-25                                                     (жоқ)
9. 36 =6 (ия)
10.  81 = - 9 (жоқ)
6. Оқулықпен жұмыс. «Білімдіге – биіктен орын» (слайд7)
    №73, №74 , №77
7. Қорытынды: Сәйкесін табыңдар. (слайд 8)
  а*в Көбейткішті түбір астына енгізу
12 = 23Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату
53= 75 an (а≥0)
13=33Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару
а2nа∙в (а≥0, в≥0)
8. Үй жұмысы. № 76(2,4), № 78 (2,4), (слайд 9)
9. Бағалау
 
 
 
                              
 
 
 

Приложенные файлы


Добавить комментарий