ПРОФІЛАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ З ЕЛЕМЕНТАМИ ТРЕНІНГУ ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ВІРУСУ ЛИХОСЛОВ’Я


Кузнєцова Наталія Олександрівна
практичний психолог
Мангуська ЗОШ І-ІІІст. №2
Першотравневий р-н, Донецька область
miss.zemka@yandex.uaЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ВІРУСУ ЛИХОСЛОВ’Я
ПРОФІЛАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ З ЕЛЕМЕНТАМИ ТРЕНІНГУ
Анотація. Дуже часто доводиться чути від дітей, учнів старших класів і від дорослих «погані» слова. Словесна розбещеність набуває жахливі розміри. Нецензурна лайка буквально захлеснула світ. Нецензурні слова чуємо з екранів телевізорів, в магазині, в транспорті, на вулиці. Тому завдання профілактичного заняття - формування мотивації до зниження споживання нецензурної лайки в лексиконі підлітків.
Вступ. Соціальні кризові процеси, що відбуваються в сучасному суспільстві, негативно впливають на психологію людей, породжуючи тривожність і напруженість, страх і озлобленість, жорстокість і насильство. Наслідком духовно - культурної катастрофи в наш час, стало повсюдне вживання ненормативної, лайливої лексики, лихослів'я. Якщо раніше «матюки» були, головним чином, специфічною мовою злочинців, п'яниць та інших осіб, що опустилися, то тепер мат все глибше і глибше проникає у всі соціальні та вікові верстви суспільства.
Дуже часто, нецензурна лайка являє собою образи, які проявляються у формі вербальної активної прямої агресії. А вербальна агресія в свою чергу провокує невербальні дії. Взаємні образи, лихослів'я, лайка, погрози часто призводять до прояву асоціальної агресивної поведінки. Застосування сили, бійки - це тільки одна сторона фізичної шкоди нецензурної лайки на здоров'я людини.
Під впливом лихослів'я відбуваються зміни у генетичному коді людини, змінюються структури ДНК, що призводять до швидкого старіння і скорочення терміну життя людини, з'являються вікові зміни на клітинному рівні, що ведуть до всіляких хвороб.
Вербальна агресія, (лихослів'я) стає нормою спілкування, а це в свою чергу веде до морального, фізичного і духовного розкладання і людини, і суспільства. Мат призведе до погіршення психофізичного стану в цілому. На даний момент проблема лихослов'я вимагає негайного вирішення. Лихослів'я, як форма вербальної агресії формується переважно в процесі соціалізації в дитячому і підлітковому віці, і саме цей вік найбільш сприятливий для її профілактики і корекції.
Перш ніж спробувати усунути або виправити якусь проблему, необхідно розібратися в причинах, що її викликають. Для з'ясування причин лихослів'я учнів нашої школи, серед школярів 8-11 класів, було проведено анонімне анкетування (Додаток 1). Аналіз результатів опитування показав, що 86% учнів зізналися в тому, що вживають мат в розмові, причому 14% вживають - часто, 3% дуже часто(увійшло в звичку). Основною причиною використання лайливих слів є сплеск емоцій (агресія, злість)- 59% учнів, незадоволення оточенням та життям бачать 10% учнів. 16% хлопців вважають лихослів'я звичкою і тільки 2% - браком словникового запасу. Більшості хлопцям при лайки матом стає легше. 20% відчувають негативні емоції. 13 % учнів лаються, не відчуваючи при цьому ніяких почуттів. Всі юнаки і переважна більшість дівчат відчувають негативні емоції, коли їх лають - 74%. 15% стає смішно від того, як лаються інші. 7% відчувають при цьому почуття провини. 11% не відчувають ніяких почуттів, їм все одно. Причину закріплення звички лаятися більшість 54% схильні бачити в оточенні, 7% пов'язують це з малим словниковим запасом. В основному дівчата 17% вказують причину поганого виховання. 22% хлопців вважають, що це модно, їм легше передати свої почуття, при виникненні яких - небудь проблем, звичка. Боротьбу з лихослів'ям учні бачать в наступних напрямках: близько половини опитаних-52% вважають за необхідне розвивати навички самоконтролю (стримуватися, змінювати характер, контролювати емоції). 12% пропонують уникати провокуючих ситуацій та оточення (змінити компанію, уникати стресових ситуацій). 10% - застосовувати покарання по відношенню до тих, хто лихословить, близько 30% пропонують замінювати нецензурну лексику іншими словами.
Як ми бачимо, причини лихослів'я дуже різноманітні. Більшість школярів схильні шукати причину свого лихослів'я поза себе. Але має ж бути якийсь вихід для подолання цієї звички у підлітків. Щоб підказати учням шляхи вирішення цієї проблеми, давайте ознайомимося з одним із напрямків роботи (корекційно- профілактичної ) з подолання лихослів'я.
Основна частина.
Мета: профілактика і корекція лихослів'я в учнівському середовищі; формування мотивації до зниження споживання нецензурної лайки в лексиконі підлітків; навчання підлітків прийомам саморегуляції, уміння володіти собою в різних ситуаціях, знижувати рівень напруги, агресії і гніву прийомами релаксації.
Форма проведення: заняття з елементами тренінгу.
Обладнання: обладнання для мультимедійної презентації, колонки;
картки «Передача гніву»; завдання для ситуацій.
Підготовча робота: проведення анкетування «Вивчення проявів лихослів'я учнів», його статистична обробка; перед початком заняття розділення дітей на групи.
Хід заняття:
Вступне слово
Психолог: Щодня ми вимовляємо велику кількість слів, не замислюючись про те, що кожне наше слово несе в собі величезне значення, впливає і на оточуючих, і на нас самих. Мова може бути добрим другом і злим, жорстоким ворогом. У Л. Н. Толстого є чудовий вислів: «Слово - справа велика. Велике тому, що словом можна об'єднати людей, словом можна і роз'єднати їх; словом можна служити любові, словом можна служити ворожнечі і ненависті. Бережись такого слова, яке роз'єднує людей».
Ви, напевно, вже здогадалися, що сьогодні мова піде про те, як лихослів'я забруднює нас і оточуючих, перешкоджає нормальному спілкуванню, провокує конфлікти, і, як наслідок, погіршує наше життя.
Анкета «Вивчення проявів лихослів'я учнів». Аналіз опитування.
rightcenter Психолог: Проблема лихослів'я є актуальною і для нашої школи. За даними анонімного анкетування, проведеного психологічною службою, на питання «Чи лихословиш ти?»- 86% учнів 8-11 класів частіше або рідше вживають мат в розмові, причому 14% вживають - часто, 3% дуже часто(увійшло в звичку).
Інформаційне повідомлення
Що таке лихослов'я?
Психолог: Лихослів'я - це мова, наповнена непристойними виразами, непристойними словами, лайкою. У цього явища багато визначень: нецензурна лайка, нецензурні вирази, матюкання, нецензурна лексика, лексика `тілесного низу` та ін.
Історія виникнення лихослів'я.
Психолог:У древній Русі мат був заклинанням. Через матірну лайку люди вступали в спілкування з нечистою силою, як би налаштовуючись на їх хвилю, закликаючи їх у своє життя. Матюк була мовою спілкування з демонами. Наші пращури вимовляли їх, закликаючи собі на допомогу демонів зла. Відьми і чаклунки використовували лихослів'я у своїх змовах, насилаючи прокляття. Але всі знали, що лаяти дітей такими словами не можна: вони будуть мучими бісами. Лихословити в будинку не можна: біси будуть жити в цій оселі.
Візьміть собі на замітку, що саме з цим пов'язаний механізм впливу лихослів'я на людину. Мат пробуджує в його підсвідомості дісталися йому разом з генною пам'яттю «психовіруси». Вживаючи матюки в розмові з людьми, сучасні люди, самі того не підозрюючи, здійснюють таємний ритуал, закликаючи зло день у день, з року в рік на свою голову і на голову своїх близьких. Кількість лайливих слів переходить в якість. Спочатку у людей з'являються дрібні неприємності, потім великі, потім виникають проблеми зі здоров'ям і, нарешті, ламається саме життя.
Лихослів'я на Русі приблизно до середини XIX століття не тільки не було поширене навіть у селі, але і було кримінально караним. За часів царя Олексія Михайловича Романова почути на вулиці мат було просто неможливо. За використання нехороших слів накладалося жорстке покарання - аж до смертної кари.
За Петра I була випущена книга "Юності Чесне Зерцало", де писалося, що пристойна поведінка людей може бути визнано лише з повним утриманням лайливої лайки. Потім прийшли інші часи. Брутальна лайка зазвучала спочатку в шинках, а потім виплеснулася на вулиці міст. У XIX столітті лихослів'я поступово з лайки перетворилося в основу мови фабричних робітників і майстрових. Ніколи бранная мова не була приналежністю інтелігенції, вона була поширена лише серед нижчих верств населення.
Мозковий штурм «Причини лихослів'я»
Психолог: Діти, а як ви думаєте, які причини, що спонукають людину лихословити?
Злоба, Гнів, Ненависть, Заздрість, Неадекватність, Агресія
Пияцтво, Егоїзм, Вплив друзів, Негативний вплив
За компанію, Погане виховання, Приклад батьків
Прагнення виділитися, Бажання бути лідером, Показати, який я «крутий»
Для підтримання авторитету в суспільстві, Ревнощі, Зрада
Біль, Образа, Важкі ситуації, Неповагу до людей
Бажання образити іншого, Спрага «гадити» іншим
Без причини, само собою , Звичка, Просто паразит
Брак словникового запасу , Невміння говорити по-іншому і т. д.
Аналіз опитування.
Психолог: Які ж причини вказали учні нашої школи? Основна маса учнів - 59% вказали одну з основних причин лихослів'я у них - це емоційний стан (агресія, злість), незадоволення оточенням та життям бачать 10% учнів. 16% хлопців вважають лихослів'я звичкою і тільки 2% - браком словникового запасу.
right3687445Групова робота «Замкнуте коло»
Психолог: Я пропоную кожній групі виконати наступне завдання: розкладіть ці картинки в потрібному порядку, складіть розповідь і дайте йому назву. Потім ми порівняємо вашу послідовність картинок з запропонованою автором. (Додаток 2).
Ми бачимо на карикатурі X. Бідструпа представлений класичний приклад перенесення гніву. Негативні емоції шкодять не тільки нашому настрою, здоров'ю, а ще й погіршують взаємовідносини з оточуючими і повертаються до нас.
Інформаційне повідомлення «Вплив лихослів'я на здоров'я людини»
Психолог: Давайте розглянемо як лихослів'я впливає на наше здоров'я? Вченим вдалося довести, що кожне вимовлене нами слово дуже виразно впливає на наші гени. Було доведено, що кожне слово несе енергетичний заряд і впливає на наші гени, або продовжуючи молодість, або наближаючи старість. Виявляється, різні слова по-різному заряджені, причому зарядів може бути тільки два: позитивний і негативний. Будь-яке лихослів'я йде зі знаком «мінус» і сприяє швидкому старінню.
Вчені виявили, що коли людина лається, то його хромосоми судомлять і гнуться, гени міняються місцями. В результаті ДНК починає виробляти протиприродні програми. І так поступово передається потомству програма самоліквідації.
Так само вчені провели експеримент і з водою. Під дією звуків, у тому числі і людській мові, молекули води (а наше тіло складається приблизно на 80 відсотків з неї) починають шикуватися в складні скульптури. І в залежності від ритму і смислового навантаження ці структури можуть лікувати або, навпаки, отруювати організм. Давайте подивимося відеофільм «Вплив думки на структуру води»
(Перегляд учнями відеофільму «Вплив думки на структуру води»)
Питання для обговорення:
Який ми можемо зробити висновок з побаченого нами відеофільму?
Як же впливають слова на воду? Впливають думки і емоції людини на оточення? Як і чому?
Негативні емоції шкодять не тільки нашому настрою і здоров'ю, а ще й погіршують взаємовідносини з оточуючими нас людьми.
Притча «Почни з себе»
Психолог: Як же нам впоратись з негативом? Відповідаючи на це питання, я хочу розповісти вам притчу: «Жив один чоловік. У дитинстві він хотів переробити світ, в юності - країну, у зрілості - сім'ю, у старості - себе. На смертному одрі родичі почули дивне зізнання: «Якби я в дитинстві почав з себе, то зараз переробив би світ».
Чому вчить нас ця притча?
Ознакою зрілої особистості є вміння керувати собою, замість цього незріла особистість намагається керувати іншими. Не можна виправити все суспільство, але зупинити лихослів'я всередині сім'ї, класу можна. І починати варто з себе, беручи приклад з людей, які не лаються.
Мозковий штурм «Як впоратися з лихослів'ям».
Психолог: Як же людині впоратися з лихослів'ям? Як ви думаєте які поради дали б вам психологи?
(Психолог записує поради учасників на дошці.)
Психолог: Давайте порівняємо ваші поради і поради які пропонують нам психологи. Подивіться на дошку:
1. Проявляй щиру зацікавленість, увагу і повагу до інших людей, говори компліменти. Розширюй свій словниковий запас.
2. Спробуй навчитися впевнено попросити, вимагати, відмовити. Вчися нейтралізувати свій гнів. Застосовуй «самонаказание».
3. Звужуй коло осіб, з якими ти вголос або подумки лихословиш. Не наслідуй поганим прикладам, залишайся самим собою. Не бійся робити зауваження іншим, коли чуєш лайливі слова.
4. Пам'ятай про те, що лайка викликає хвороби не тільки у людини, але і його нащадків.
Єдиний шлях, що веде до здоров'я кожної людини - це зміна ставлення до самого себе, це робота над собою.
Інформаційне повідомлення: комунікативна техніка «Я - висловлювання».
Психолог: А зараз ми на практиці спробуємо познайомитися з деякими техніками роботи над собою. Якщо всі наші висловлювання, що містять займенники, розділити на дві великі групи, то можна виділити «Ти-висловлювання» і «Я-висловлювання».
«Ти-висловлювання» - це спосіб повідомлення комусь інформації про нього самому, його поведінку, риси характеру («перехід на особистості»), при якому створюється враження вашої правоти і неправоти іншої людини. Тому «Ти-висловлювання» легко можуть викликати роздратування або захисну реакцію у людини, до якої вони звернені.
Наприклад:
Батько сердиться на дитину за те, що той залишив свою кімнату не прибрану. Замість того, щоб попросити дитину прибрати кімнату або придумати що-небудь таке, що спонукало б його в майбутньому тримати кімнату в порядку, батько говорить фразу: «Ти завжди залишаєш у безладі свою кімнату» - дитина відчуває, що він поганий, і ображається.
(На екрані висвічується таблиця з прикладами «Я» - і «Ти-висловлювань») (Додаток 3).
Психолог: Неконфліктне вираження емоцій можливо за допомогою «Я-висловлювань». «Я-висловлювання» - це спосіб повідомлення комусь інформації про ваші власні потреби, почуття або оцінки без ображення або осудження того, до кого звернене висловлювання.
За допомогою «Я-висловлювання» обговорюється вчинок людини, а не його особистісні якості. Вони починаються з займенника «Я» і виражають власні почуття або реакцію.
Вправа «Трансформер»
Психолог: будь ласка, сформулюйте пропозиції, так, щоб з «Ти-висловлювань» вони «перетворилися» в «Я-висловлювання».
Приклад: Ти неакуратний! - Мені не подобається, що ти не прибрав кімнату.
«Ти-висловлювання»:
• Ти підлий!
• Ти завжди залишаєш речі на ліжку!
• Всі тебе ненавидять!
• Ти шкідливий!
• Ти завжди говориш гидоти!
Інформаційне повідомлення: «Вчимося стримувати свій гнів»
Психолог: У житті буває і так, що вам доводиться спілкуватися з агресивно налаштованою людиною. Як же правильно поводитися в такій ситуації, щоб не посилити конфлікт? Нам потрібно навчитися боротися з своїм гнівом. Для швидкої боротьби з миттєвим гнівом існують експрес-методики:
1. Спробуйте в цей момент стриматися та уявити собі всі наслідки виплеснутого гніву, зорієнтуйтеся в ситуації.
2. Повторити про себе весь алфавіт або порахувати до 10, перш ніж почати говорити.
3. Відновити спокійне і рівне дихання.
У напружених ситуаціях спробуйте імітувати дихання сплячої людини (дихайте повільно і глибоко).
Вправа «Веселка».
Психолог: Закрийте очі, зробіть глибокий вдих і уявіть, що разом з цим вдихом ви підіймаєтеся вгору по веселці, а видихаючи - з'їжджаєте з неї, як з гірки. Повторіть вправу 3 рази. Які ваші враження.
Потім вправа повторюється ще раз з відкритими очима.
4. Заміщати негативний емоційний фон на позитивний.
Вправа «Посмішка Будди»
Психолог: Розслабтеся, постарайтеся повністю заспокоїтися і ні про що не думати. Зосередьтеся на куточках своїх губ, так, щоб з усіх м'язів і ділянок тіла відчувалися тільки вони. Уявіть (тільки уявіть, не докладаючи м'язових зусиль), а губи починають злегка розсуватися в сторони, утворюючи дуже легку, майже непомітну посмішку. Почуття радості і фізичні зусилля по створенню посмішки рефлекторно пов'язані між собою. Коли людина відчуває позитивні емоції, він посміхається.
(На екрані з'являється обличчя людини, що демонструє «посмішку Будди».)
Вправа «Крок вперед - звір, крок назад - людина»
Вправа допомагає виплеснути накопичену агресивність, позбавляє від сором'язливості, тривожності, боязкості і деяких внутрішніх затисків.
Психолог: Цю вправу краще виконувати перед дзеркалом. Розслабтеся і, приведіть себе в спокійний стан за допомогою внутрішньої посмішки.
Зробіть крок вперед, з допомогою підходящого вам думкообраза викликаючи в себе емоцію неконтрольованої люті, сліпого сказу, готовності руйнувати і знищувати все, що зустрічається на вашому шляху. Спробуйте підкріплювати свою лють відповідними рухами, криками, гримасами для провокування агресивності. Зробіть крок назад, виконуючи «посмішку Будди» і повертаючись до стану абсолютного спокою і т. д.
5. М'язове регулювання.
Вправа «Контраст».
Психолог: Ця вправа допоможе вам швидко знімати напругу, роздратування, знижувати агресивність, мобілізуватися у ситуації розгубленості, сильного хвилювання. Сядьте зручно, стисніть праву руку в кулак (максимально сильно). Тримайте міцно стиснуту руку близько 12 секунд. Розслабтеся і з закритими очима прислухайтеся до відчуття знятої напруги (це може бути тепло, жар, пульсація, набухання і тому подібне). Пауза - 10 секунд. Те ж повторіть лівою рукою, потім чергуйте напругу і розслаблення двома руками одночасно. (Руки повинні тремтіти від напруги.)
Вправа «Комплімент»
Психолог: Діти, кожен з вас хоч раз у своєму житті говорив компліменти? Давайте зараз ми з вами скажемо друг другу комплімент.
Які почуття ви відчували коли говорили і приймали їх. Варто працювати над собою, адже кожне позитивне слово дарує радість не тільки того, до кого воно звернене, але і того, хто його вимовляє. Вчіться говорити один одному компліменти, робіть це частіше.
Закінчення
Притча «Мужик та ведмідь»
Психолог: Подружився як-то мужик з ведмедем, на полювання стали разом ходити, гриби-ягоди збирати, про життя вели бесіди. І вирішив якось мужик запросити ведмедя до себе в гості. Довго ведмідь відмовлявся, нарешті, зважився і прийшов з діжкою меду. Зрадів чоловік, за стіл ведмедя запросив попросив дружину, щоб теж частування виставила. А дружина раптом пирхнула, повела носом і каже : «Як ти можеш з ним дружити, він же псиной смердить». Нічого не сказав ведмідь, мовчки образившись, вийшов. Минуло багато років. Пішов якось мужик в ліс на полювання. Побачив, що йде ведмідь і не пізнавши свого давнього приятеля, з усього маху вдарив сокирою. Ведмідь заревів, однак дізнавшись товариша він заспокоївся, мужик відразу кинувся йому вибачатися. Ведмідь каже: «Нічого, ця рана на голові заживе і скоро пройде, а от рани в серці, яку завдали мені в гостях худим словом, досі болить і кровоточить». Сказавши так, ведмідь розвернувся і пішов... Більше мужик ведмедя не бачив... Народна притча про те, що ми не замислюємося про силу сказаного слова. Словом можна підбадьорити, зігріти, подарувати надію...Словом можна образити, вбити... Слова болючіше заліза і вогню! Як важливо пам'ятати про це!
Психолог: Ваша мова - це ваше дзеркало, ваша гідність. Справжній контроль - це контроль зсередини. Подивіться на себе з боку, як ви виглядаєте, коли з вас виливається тирада брудних, не властивих людській природі, слів.
Давайте задумаємося про слова, які ми вимовляємо! І не будемо говорити ті, які шкодять нам і залишають негативний слід у серцях оточуючих нас людей.
(В кінці заняття учням було роздано буклети «Вірус лихослов’я».)
Висновок. Проблема лихослов'я актуальна для нашого суспільства. Нецензурну мову можна почути часто і скрізь. Не соромлячись ні жінок, ні дітей, ні старих, "міцне слівце" виривається на волю з вуст чоловіків і не тільки. Пригнічує те, що вірусом лихослів'я заражені і підлітки. Проблемою лихослів'я, вірніше його викоріненням, або хоча б обмеженням потрібно займатися всім, як педагогам так і батькам. На таких заняттях з елементами тренінгу ми пояснюємо дітям, що лихослів'я забруднює нас і оточуючих, перешкоджає нормальному спілкуванню, провокує конфлікти і, як наслідок, погіршує наше життя. Такі заняття популярні серед старшокласників. Вони готові трудитися над собою, тому що до них приходить розуміння - кожне позитивне слово дарує радість не тільки того, до кого воно звернене, але і того, хто його вимовляє. Звичайно, не можна виправити суспільство, але зупинити лихослів'я всередині особистості, групи людей, сім'ї можна і потрібно. Навички управління емоціями, самовладання, вміння спілкування з агресивно налаштованими людьми, які формуються у підлітків завдяки старанням психолога, згодяться на все життя. Поведінка молодих людей, які можуть керувати сильними почуттями, не вдаючись для вираження своїх переживань до нецензурних висловів, стає прикладом для однолітків. Чим більше буде таких переконаних, тим швидше, напевно, настане час добрих слів, вчинків, думок.
Список використаних джерел:
Бодрик Н. Дослідження проблеми лихослів’я в сім’ї та школі:[як зупинити процес поширення лихослів’я серед учнів] / Наталія Бордик // Психолог. –2007. – № 29. – с.20-23.
Бєляєва О. Поговоримо про вживання нецензурних слів / О. Бєляєва // Психолог. – 2009. – № 8.- с.23-24.
Іваненко І.Н. Вірус лихослів'я: як вберегтися?[ як зупинити поширення лихослів’я серед учнів та студентів] методична розробка тренінгового заняття / І.Н.Іваненко, О.І.Вороніна. - Донецьк: ДІПТ, 2011.-16с.
Улибіна Ю. Н. Як контролювати свої емоції. - Вид-во: Весь, 2008.-232 с.
Широкорадюк Л. Лихослів’я у шкільному середовищі: профілактика і корекція [текст]:методичний посібник /Л.Широкорадюк. – К.: Шкільний світ, 2009.- 128 с.- (Б-ка «Шкільного світу).
Додаток 1
Анкета для учнів «Вивчення проявів лихослів'я»:
1. Чи вживаєш ти лихі слова?
2. Чому ти лаєшся?
3. Які відчуття ти відчуваєш коли лаєшся?
4. Які емоції виникають, коли тебе лають?
5. Як ти вважаєш, що є причиною закріплення звички лаятися?
6. Як можна побороти звичку лихословити?
Додаток 2
Роздатковий матеріал «Замкнуте коло»
Додаток 3
Інформаційні матеріали «Я-» і «Ти-висловлювань»
«Ти- висловлювання» «Я- висловлювання»
Ти докучаешь мені своїми питаннями Якщо ти питаєш мене про щось, коли я зайнятий іншими справами, я відчуваю роздратування, тому що я не готовий приділити тобі увагу. Я був би тобі вдячний, якщо б ти поставив мені свої питання в більш відповідний час, наприклад, через 5 хвилин.
Ти ніколи не робиш того, чого хочу я. Ти завжди робиш на свій розсудКоли ти приймаєш рішення за нас обох, не питаючи моєї думки, я відчуваю образу, і мені здається, що тебе не цікавить моя точка зору. Мені б хотілося, щоб ми спільно обговорювали ці питання, так щоб були враховані бажання обох.

Приложенные файлы

Добавить комментарий