Підсумковий урок Складнопідрядне речення


Складнопідрядне речення
Мета:
перевірити рівень знань учнів з теми «Складнопідрядне речення»;
вчити «бачити перспективу» використання даної теми у подальшому житті;
розвивати креативне мислення, творчу уяву,  вміння використовувати набуті знання на практиці ;виховувати почуття відповідальності за свою працю та її значимість для товаришів почуття поваги і любові до батьків, почуття обов’язку перед ними.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: дошка, таблиця «Основні показники для самооцінки на уроці», алгоритм «Кубування», кубик, вирізані різнокольорові квіточки-емблемки для міні-психологічного тестування, записи фрагментів пісень по батьків, родину, мультимедійна дошка.
План і хід уроку
І. Підготовка до навчально-виховної діяльності на уроці
1) Організація учнів до навчання
Міні-тест «Твій настрій». (1хв.)
( у кожного учня на парті лежить по чотири паперові квіточки різних кольорів, що означають: червоні – абсолютна впевненість у знаннях, гарний настрій, рожеві - спокій, білі – без емоцій, голубі – тривога, невпевненість.)
Вчитель:
Добрий день, діти! Перш ніж ми розпочнемо з вами працювати, пропоную вам з-поміж усіх квіточок обрати той колір, який відповідає вашому настрою на даний момент. З допомогою булавки пришпильте його собі на груди.
2) Аутотренінг (1 хв)
Вчитель:
А тепер максимально концентруємо всю свою увагу і повторюємо за мною:
« Я абсолютно спокійна(ий). У мене гарний настрій, бо я знаю абсолютно все про складнопідрядне речення і готова(ий) своїми знаннями поділитися з усіма присутніми. На уроці сподіваюсь почути і дізнатись багато нового і цікавого для мене.»
3. Мотивація навчальної діяльності. (2 хв.)
Вчитель:
Сьогодні у нас останній, підсумковий урок з теми «Складнопідрядне речення». Отже, кожен із нас матиме змогу продемонструвати свої знання з даної теми, застосувати їх у практичній діяльності, висловити свої думки  і кожен з вас сьогодні за свої знання і вміння має можливість отримати найвищий бал «12». Я хочу, щоб всі ви цією можливістю скористалися.
Кредо уроку:
«Треба завжди  пам’ятати,  що мама й тато заслуговують на твою щиру любов і повагу» В. Супруненко.
Отже, сьогодні ми будемо говорити про найдорожче  для кожної людини – про сімʼю, про батьків.
Оцінювання  роботи на уроці – паралельне:  самооцінка і оцінювання вчителя. У кожного  на парті є таблиця «Основні показники для самооцінки на уроці», вона є і на дошці. Ця таблиця допоможе  самостійно оцінити кожне виконане завдання, порівнявши результат своєї роботи з максимальною кількістю балів, які можна набрати за кожне завдання.
3) Самостійна робота «Продовжи думку» (учні записують тільки продовження твердження) (3 хв.)
Складнопідрядним називається таке складне  речення, в якому прості речення…
Вживання розділових знаків у СПР вивчає розділ науки про мову, що називається…
Вивчення особливостей вживання СПР розглядається у розрізі  розділу науки про мову, що називається…
СПР складається з …
Є …видів підрядних речень.
Підрядне означальне речення відповідає на питання…
На питання:  Як? Якою мірою? відповідає підрядне…
Не відповідає на жодне запитання підрядне…, яке разом з тим вказує на…    
4) Робота в парах. Взаємоперевірка (2 хв.)
(учні обмінюються зошитом із сусідом по парті, перевіряють, ставлять бал олівцем на полях,  кожен вносить зароблені  бали у свою таблицю. Після чого правильні відповіді висвітлюються на мультимедійній дошці, учні звіряють результати самостійної роботи і взаємоперевірки; в ході уроку вчитель перевіряє кожне із виконаних завдань учнів, оцінює і бали виставляє в свою таблицю «Основні показники для самооцінки учнів на уроці»).
ІІ. Основний зміст уроку
Вчитель:
На дошці записана анаграма:
«Айтеїжджпри  шестіча умодод,Бощ ен тьсівсо умтопо…Ін ейргош ен прозьвтеи, ін ласви,Бьуедт з иднмирі  інжін й алскаів».                                                (М. Луків)
Протягом уроку у вас з’являтиметься вільна хвилинка після виконання того чи іншого завдання. Завдання – до кінця уроку розшифрувати анаграму, визначити  типи речень; накреслити схему першого речення, визначити в ньому вид підрядного.(Хто справиться раніше, піднімає руку - вчитель перевіряє)
1. На дошці записані три речення:
Батько і мати – два сонця гарячих,Що нам дарують надію й тепло.                                      (В.Крищенко)
Я вдячний своїм батькам за те, що живу на світі.
Мамо,мамо, вічна і кохана,Ви пробачте, що був неуважним.                                                (М.Луків)
(З І реченням працюють всі в зошитах самостійно, з ІІ  і ІІІ реченням біля дошки працюють індивідуально двоє учнів, знання яких з даної теми – на середньому рівні, в разі необхідності – отримують консультативну допомогу вчителя.)
Завдання: визначити граматичні центри, накреслити схеми, проаналізувати речення як складне + повний синтаксичний розбір одного з простих речень.
( по мірі виконання вчитель перевіряє індивідуально роботу кожного, по завершенні – колективна перевірка виконаного завдання). (6 хв.)
2. Тренувальний диктант. (6 хв.)
Батьківщина – це рідний куточок землі, твій дім, твоя колиска, де на тебе завжди чекають найрідніші люди. Батько – найрідніший, найдорожчий для тебе мужчина, в образі якого втілюється людська відповідальність за твою появу на світ, за кожний твій крок, вчинок від народження до смерті.
Мама для тебе – найсвятіша жінка з-поміж усіх жінок, бо тільки її серце вміє відчувати успіхи і поразки, болі і радості своєї дитини навіть на відстані.
Тож будь доброю дитиною своїх батьків.                                               (В. Сухомлинський)
3. Завдання на розвиток орфографічної та пунктуаційної грамотності:
Самостійно підкреслити всі орфограми і пунктограми в тренувальному диктанті, пояснити усно окремі з них, запропоновані вчителем ( в цей час вчитель перевіряє тренувальні диктанти, виставляє бали). (5 хв.)
4. «Хвилинка релаксації» (3 хв.)
Вчитель:
Увага, зараз я прошу всіх вас прибрати все за рук. Сядьте рівненько, розправте плечі, спини, налагодьте своє дихання: вдих і видих однакові. Закрийте, будь ласка, очі і подумки уявляємо  сонечко. Воно ласкаво нагріває макушку  вашої голови. Поступово посилаємо це тепло   в кінчики пальців рук, ніг…Пригадайте один  з найщасливіших моментів вашого життя, коли вам було дуже добре поряд із своїми рідними : на морі, на прогулянці чи просто вдома в колі родини. Уявіть їх, найрідніших у світі людей.
(Звучить фрагмент пісні «Батько і мати – два сонця гарячих»)
Діти, підніміть, будь ласка, руку ті, кому вдалося справитися із завданням? Добре, я думаю, що ви зрозуміли зміст слів пісні, яка тільки що звучала. Тож наступне завдання –
5. - Самостійно скласти складнопідрядне речення, використовуючи зміст прослуханої пісні, визначити вид підрядного речення. (3 хв.)
Скласти речення, скориставшись підказкою вчителя .
6. Зачитування вслух цитати, яка була зашифрована в анаграмі. (3 хв.)
( на мультимедійній дошці правильна розшифровка)
Приїжджайте частіше додому,Щоб не мучила совість потому…Ні грошей не привозьте, ні слави.Будьте з рідними ніжні й ласкаві.                                                М. Луків
Вчитель:
Думаю, що кожен із вас, діти, сьогодні ще раз задумався про сенс свого життя, про цінності в житті людини, з вдячністю подумав про своїх найрідніших у світі людей.
Я бажаю вам, щоб ваші стосунки з рідними завжди складалися якнайкраще, щоб ви у своїх вчинках завжди прислухалися до свого серця, в якому «житиме Любов».
ІІІ. Підсумок уроку
1. Робота в групах. (5 хв.)
(учні об’єднуються в 3 групи, знявши квіточку з грудей (на оберненій стороні записані цифри: 1,2,3)Завдання:
І група – через метод «Кубування» порівняти СПР із  простим реченням за алгоритмом:
Опиши
Порівняй
Асоціюй
Назви «За» 
Назви «Проти»
Застосуй
ІІ група – через метод «Кубування» порівняти СПР із ССР;
ІІІ група – через метод «Прес» пояснити значимість вивченої теми «Складнопідрядне речення» у подальшому житті за алгоритмом:
Я думаю, що…Отже…Наприклад, …Таким чином…
Колективна перевірка виконаного завдання. (4 хв.)
Списати в зошит записане на дошці речення:
А там, де рідна хата ллє тепло,Що Бог створив батьківськими руками,Де стіл так пахне медом й молоком,Дитинство там моє під образами.                                              (П.Доскач)
Вдома визначити граматичні центри, з’ясувати  смислові зв’язки, накреслити схему.
Оголошення результатів навчальної діяльності  учнів на уроці (враховується самооцінка і оцінка вчителя). (3 хв.)
Вчитель:
І на завершення давайте з’ясуємо, з яким настроєм ми закінчили працювати з темою «Складнопідрядне речення» і з яким настроєм ви йдете із сьогоднішнього уроку.
В разі, якщо зміни відбулися, візьміть на парті квіточку того кольору, яка відповідає вашому настрою на даний момент.
Додаток
Таблиця «Основні показники для самооцінки на уроці»
Прізвище, ім’я________________________________
№ за/пЗавдання Максимальнакількість балів зазавдання Самооцінка
1 Самостійна робота «Продовжи думку» 1  
2 Взаємоперевірка 1  
3 Анаграма 2  
4 Синтаксичний розбір речення 2  
5 Тренувальний диктант 2  
6 Визначення та пояснення орфограм та пунктограм 1  
7 Складання речень:СамостійноЗ підказкою 21  
8 Метод «Кубування»Метод «Прес» 1  
  Загальна кількість балів12  
Примітка:
Учні виставляють бали, керуючись таблицею, оцінюючи свою роботу як цілими балами так і половиною бала, наприклад - 1,5; 0,5.
Загальні висновки про ефективність проведеного уроку:
Даний урок останній, підсумковий з теми «Складнопідрядне речення», тип: узагальнення та систематизації знань.
Основні завдання, які ставились на цей урок:
перевірити рівень знань учнів з теми «Складнопідрядне речення»; вчити учнів використовувати набуті знання на практиці, у подальшому житті; розвивати креативне мислення, творчу уяву, виховувати почуття відповідальності за свою працю та її значимість для товаришів почуття поваги і любові до батьків, почуття обов’язку перед ними.
Їх реалізовано через  використання  різних форм роботи на уроці: колективну, групову, роботу в парах, індивідуальну, самостійну, що допомогло побачити і реально оцінити знання учнів з даної теми, їх навчально-пізнавальну діяльність на уроці. Цьому посприяла і система оцінювання, запропонована дітям (при виставленні балів враховувалась їхня самооцінка  кожного виконаного завдання, оцінювання товаришем під час взаємоперевірки і оцінка вчителя), що розвиває вміння критично ставитись до себе, до своєї діяльності, порівнювати свої знання і вміння із знаннями однокласників, стимулює активність учнів на уроці.
Саме така структура уроку допомогла вчителю тримати в полі зору діяльність кожного учня, зміна видів  діяльності, «хвилинка релаксації» допомогли провести всі етапи уроку у швидкому темпі, через диференційований та індивідуальний підхід  до змісту і складності завдань вдалося забезпечити активну діяльність кожного учня від початку до кінця уроку. Так як темп роботи в усіх учнів різний, їм була запропонована анаграма на початку уроку, що забезпечило абсолютну зайнятість кожної дитини, сприяло розвитку їх креативності, а також методи «Прес» та «Кубування» були підпорядковані даній меті – розвивати в учнів логічне, креативне мислення, усне мовлення, творчу уяву, а також бачити зв'язок даної теми з іншими темами, навчальними дисциплінами, життям.
Змістова лінія уроку – «родина, сімʼя, батьки» забезпечила високий виховний потенціал уроку,  позитивну емоційність, в чому абсолютно переконує міні-тест «Твій настрій», запропонований учням на початку уроку і його логічне завершення в кінці уроку ( на початок уроку 30% дітей обрали квіточки червоного кольору, 20% - рожевого, 27% - білі і 23% - голубі, на кінець уроку: 75% - червоні, 20% рожеві, 5%( 1 учень) – білі).
Урок пройшов ефективно, цікаво, емоційно, корисно як для дітей так і для вчителя. 43% учнів засвоїли дану тему на високому рівні, 34% - на достатньому, 23% - на середньому.

Приложенные файлы

Добавить комментарий