Урок на тему Життя і діяльність Д.І.Менделєєва(усний журнал) (8 клас)

Урок у 8 класі
Тема. Менделєєв – великий учений і людина
Мета: розглянути життєвий шлях Д.І.Менделєєва, його вклад у розвиток наук, познайомити з якостями Менделєєва як людини, його відношенням до мистецтва, розвивати уміння учнів самостійно працювати з додатковою літературою, удосконалювати хімічну мову, логічно мислити, продовжити естетичне виховання.
Тип уроку: усний журнал.
Обладнання:
Портрет Менделєєва
Журнал
Презентація «Життя і діяльність Д.І.Менделєєва»
Написи:
"Сам дивлюся, чого я тільки не робив у своєму науковому житті". "Батько також дихав мистецтвом, як і наукою, які вважав двома сторонами єдиного нашого шляху до краси, вічної гармонії, до вищої правди". (Менделєєв)
Періодична система
Фонограми творів Бетховена
Хід уроку
Організаційний момент.
Засвоєння нових знань.
Вступне слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми закінчуємо вивчення великого, дуже важливого розділу хімії, без якого вона б не існувала, як наука. Це "Періодичний закон і система Менделєєва". На кожному ми згадували це велике ім'я. І тому б тема була незакінченою, якби ми не познайомилися ближче з М., як великим вченим і Людиною, дійсно людино з великої букви. Тому тема сьогоднішнього уроку "Менделєєв - великий вчений і людина" (запишіть у зошитах).
- Мета нашого уроку: розглянути життєвий шлях М., його вклад у розвиток наук, познайомитися з М. як просто людиною, його відношенням до літератури, мистецтва, поезії.
- Урок ми проводимо у нетрадиційній формі. Ви старанно готувалися до цього уроку, збирали додаткові матеріали, які редакційна колегія оформила у вигляді журналу, сторінки якого:
"Біографічна"
"Велике відкриття"
Менделєєв і мистецтво
Пограємо і подумаємо "Щасливий випадок"
Ваше завдання - активно приймати участь, вести нотатки, щоб вдома скласти розширений план нашого уроку, який ми проведемо в наступний раз.
Отже, сторінка "Біографічна".
"Захоплення перед силою людського розуму - це явище естетичне, і якщо воно пережите розумом і серцем, то глибоко западає в душу і робиться власним досягненням" Луначарський.
Д.І.М. народився 27 січня 1834 року в Тобольському в великій сім'ї гімназійного вчителя словесності. Батьки були освіченими людьми. У їхньому домі була одна х найкращих бібліотек того часу.
Сибірський край, де зростав Дмитро був багатий на пам'ятки про Єрмака, тут відбували заслання декабристи - учасники повстання на Сенатській площі, учитель гімназії Єршов постійно розповідав про зустрічі з Пушкіним. Не дивно, що дитячі ігри в родині Менделєєвих були пов'язані з подорожами, походами.
У гімназії Д.І. захопився історією географією, російською літературою, пізніше математикою, фізикою. Любив розв'язувати загадки, шаради, задачі, а вдома грався у вчителя, причому старшим доводилося нерідко скрутно, бо задовольнити екзаменатора могли тільки швидкість мислення, невідомі йому факти, або доречно складні аргументи.
Після закінчення у 1849 році гімназії Д.І. вступає до Головного педагогічного інституту у Петербурзі, де хімію обрав своїм фахом. Після закінчення працював у гімназіях Сімферополя, Одеси, а в 1859 перейшов на службу в Петербурзький університет. Йому було 23 роки. Молодий учений продовжував наукові дослідження стані і властивостей речовини. Він відбув дворічне наукове відрядження до Гейдельберзького університету (Німеччина), де досліджував властивості газів, уперше

визначив критичні температури багатьох з них, і довів, що за певної температури всі гази можна перетворити на рідини.
У Німеччині Д.І.М. зблизився з багатьма видатними вченими. Серед них були Бекетов, Бородин, Сєченов. У 1860 році він узяв участь у Першому міжнародному конгресі хіміків у Карлсруе.
Повернувшись до Петербургу, М. Продовжував наукову роботу в університеті. Після захисту у 1865 році докторської дисертації "Про сполучення спирту з водою і розуміння розчинів як асоціацій" його було обрано професором Петербурзького технологічного інституту, а потім університету, в якому він керував кафедрою неорганічної хімії протягом 23 років. Студенти дуже любили свого викладача.
Вейнберг, учень М. писав "Будь я музикантом, я думається міг би покласти лекції М. на музику" Анна Іванівна, племінниця М. згадує: "Найхарактерніше в ньому було: грива довгого пухнастого волосся навколо високого білого лобу, дуже виразного і рухливого, і ясні сиві очі...манери, розмова і жести його були оригінальні. В розмові він завжди жестикулював. Широкі, швидкі і нервові рухи відповідали завжди його настрою..."
Одночасно М. проводив велику громадську роботу. За його ініціативою у 1888 році було створено Російське фізико - хімічне товариство.
Теорія і практика завжди нерозривно поєднувалася в діяльності М. Він говорив "Сам дивуюся, чого я тільки не робив в своєму науковому житті". Він вирішував пов'язані питання з галуззю таких вимірювань, заклав основи теорії розчинів, запропонував спосіб розділення нафти, винайшов новий вид бездимного пороху, пропагував використання добрів, зрошування посушливих земель.
Він є автором досліджень у галузях хімічної технології, фізики, метеорології, повітроплавання, метрології, сільського господарства, економіки, народної освіти М. Турбувався про розумне використання корисних копалин, економічно доцільне розміщення заводів. Д. І. був палким патріотом і захисником передових ідей, що викликало невдоволення серед реакційних сил Петербурзької академії наук.
І хоча М. був обраний почесним членом усіх академій світу, у себе на батьківщині, його кандидатура до складу академій була неприйнята.
У 1890 р. під час студентських заворушень М. підтримав студентів, виступив на їх захист, за що змушений був залишити університет. Практична його діяльність не припинилась. Він розробляв питання господарського розвитку країни, брав участь у
складанні митних тарифів, став організатором і першим директором Головної палати лір і ваги. М. писав:
"... Старався, поки можу - старатимусь дати плодотворну промислову реальну справу своїй країні, певний, що, політика, устрій, освіта і навіть оборона країни тепер без розвитку промисловості не мислиш ... Наука і промисловість - ось мої мрії."
Багатогранна діяльність М. зв'язана у розвитку науки, освіти економіки України. Відомі його зв'язки з ученими особливо Київського і Харківського університетів, у 1871р. Д. І. Приймав участь у 3 - му з'їзді природознавців, що відбувся у Києві. У 1903 р. був головою екзаменаційної комісії першого випуску інженерів та агрономів Київського політехнічного інституту. Плідно працював над розвитком вугільної промисловості в Україні. Побував М. і на Донбасі, де вивчав питання видобування і транспортування кам'яного вугілля, яке вперше було втілено в життя у 1937 р. у. м. Горлівці.
Д. І. М. - активний учасник наукових з'їздів, починаючи з хімічного конгресу в Карлєрлерце і Всесвітньої виставки в Парижі (1887). Він брав участь у роботі метеоралогічного конгресу в Італії (1879) і народ виступив з науковими доповідями. Особливо почесним було запрошення на Фарадсівські читання. Йому було вручені медалі Деві, Фарадея, Коплея (цю високу нагороду порівнюють з Нобелівською премією).
У 1907 р. 2 лютого Д.І. захворів на запалення легенів і помер. Тисячі людей проводжали його тіло в останню путь. Попереду траурної процесії несли періодичну систему хімічних елементів. Похований у Петербурзі на Волковому кладовищі. Коновалов, учень М. сказав: "Великий учитель! Слава землі російської! Твої заповіді не помруть. Твій дух буде завжди жити між нами і завжди вселяти віру у світле майбутнє".
Велике відкриття
"Переді мною мир стоїть Міфологічною проблемою.
До мене Менделєєв говорить Періодичною системою"
Андрій Білий.


Автор цих слів першим з поетів XX століття звернув увагу на хімію і в першу чергу на заслугу Менделєєва у створенні періодичної системи і періодичного закону,
який став основним із законів природи. У 1869 році Дмитру Івановичу було 35 років. Менделєєв вказав шлях пошуку в хімії майбутнього. Багато вчених, опираючись на закон передбачили і описали невідомі хімічні елементи і їх властивості. Періодична система допомогла зв'язати в єдине всі хімічні елементи, пояснити зв'язок між їх фізичними, хімічними властивостями.
Закон Менделєєва мав великий вплив на розвиток знань про будову атома, природу речовин.
Менделєєв відкрив у майбутнє періодичного закону. Він писав, що "періодичному закону майбутнє не загрожує руйнуванням, а лише тільки надбудову і розвиток передбачаються". На сьогодні вже відомо 110 хімічних елементів, а 111 і 112 на етапі відкриття.
За заслуги Менделєєва перед наукою 101 хімічний елемент, відкритий у лабораторії американських учених під керівництвом Сіборга названий Менделєєвій.
Учитель. Говорячи про відкриття закону, неможливо не згадати про книгу "Основи хімії", яку сам Менделєєв назвав "любим дитям своїм". " В них мій образ, мій досвід педагога, мої задушевні думки".
Академік Байков писав з цього приводу : "Основи хімії" - які заключають в собі періодичний закон - це пам'ятник, який по силі своєї задумки, по виконанні і глибині думки являються такою ж найбільшою проявою людського генія, як Божественна комедія Дайте. Як "Страшний суд" Мікеланджело. Як Дев'ята симфонія Бетховена".
Закінчити цю сторінку хотілося віршем, який написала учениця гімназії:
В современности гениев мало на свете,
Но нужно верить старой примете,
Что люди гении, но не у всех случается
В жизни великий успех.
Менделеев, знакома фамилия всем.
Я считаю. Он гений, и жил без проблем,
Открыл он закон периодичности свойств
Гимназист изучает сущность его.
Дмитрий Иванович - химик, ученый Составил таблицу периодов строгих,
Элементы в ней расположены вряд,
По свойствам и мере атомных масс.
В таблице период большой есть и малый,
Идут элементы по горизонтали. Закон внимательно учит весь класс. Запомнить все нужно, чтобы затем Легко понимать и учить без проблем.
Менделєєв і мистецтво
" Батько також дихав мистецтвом, як і наукою, які вважав двома сторонами єдиного нашого прагнення до краси, вічної гармонії, до вищої правди"
Д. І. Менделєєв.

Д.І. любив і розумів мистецтво, добре знав його історію. Допомагав художникам - передвижникам у влаштуванні виставок , брав участь у обговоренні картин, а під враженням від картини Куїнджі "Ніч на Дніпрі" написав мистецтвознавчу статтю. Перед" Дніпровською ніччю " Куїнджі забудеться мрійник, у художниках з'явиться своя нова думка, про мистецтво, поет заговорить віршами, а у мрійника з'явиться нові поняття - всякому вона дасть своє". У 90-х роках XIX ст. Д.І. був обраний членом ради Академії Мистецтв. Менделєєв був особисто знайомий з Добролюбовим, Чернишевським. Д.І. ніс народові знання й культуру не тільки як професор і викладач, а й як редактор кількох енциклопедій ( Ефрона, Технічна, Бібліотека промислових знань), був одним з перших організаторів жіночої освіти. Менделєєв дуже любив поезію. Його улюбленими віршами були "Тьма", Байрона. "Молчание",Тютчева, які він сам декларував (під музичне супроводження "Молчание",Тютчева).

В душном воздухе молчанье,
Как предчувствие грозы,
Жарче роз благоуханье,
Звонче голос стрекозы...
Чу ! За белой, дымной тучей
Тихо прокатился гром,
Небо молнией летучей
Опоясалось кругом...
Жизни некий преизбыток
В знойном воздухе разлит,
Как божественный напиток,
В жилах млеет и горит !
Дева, дева, что волнует
Дымку персей молодых?
Что мутится, что тоскует
Влажный блеск очей твоих?
Что, бледнея, замирает
Пламя девственных ланит?
Что так грудь твою спирает
И уста твои палит ?
Сквозь ресницы шелковые
Проступили две слезы...
Иль то капли дождевые
Зачинающей грозы ?
З юних років улюбленими музикальним твором великого вченого була увертюра Бетховена до опери "Леонора". А товариш М. Олександр Перфирович Бородін закінчував листи до Менделєєва словами "Прощай Леонора".
Та і всі останні твори Бетховена М. Знав і любив, (музичний фрагмент "Елізі")
За життя М. Були зроблені портрети пензлями Рєпіна, Ярошенко, Врубеля, Р. І. Менделєєвой ( на дошці репродукція Ярошенко "Менделєєв за роботою над періодичною системою").
Свої вірші Людині з великої літери присвятили Щіпачов, Амман, Сюллі, Прюдом, Чивіліхін. Ось один із них.
Взор химика пытлив, ему порядок мил.
Среди своих реторт, мензурок и приборов,
Таких загадочных для любопытных взоров,
Стремится он постичь капризы тайных сил.
Он многое из них уже установил.
Следя за их игрой, участник их раздоров
И скоро он велит, властитель этих споров
Признать и чтить закон, который он творит.
Пограємо і помислимо
"Щасливий випадок "
Тема - все, що пов'язане з іменем М., періодичною системою, законом, назви елементів, будова атомів їх значення, відкриття, тощо.
Прийміть мої побажання,
Усі виконать завдання,
І хай знайде Менделєєв
Собі заміну серед вас.
Умови гри:
за жеребкуванням ділимось на дві команди "Протон" і "Нейтрон"
за правильну відповідь отримуєте фішки, за допомогою яких в кінці підведемо підсумок.
І гейм "Далі, далі..."
(ЗО сек. на обдумування)
1 Команда
Фізичний зміст порядкового номера (порядковий номер - заряд ядра атома).
Горизонтальний ряд хімічних елементів (період).
Вищу валентність елементів головних груп визначаємо за (№ групи).
Періодичність властивостей елементів пов'язана з ... (періодичною зміною будови зовнішнього електронного шару).
5) Хімічно неподільна частина речовини (атом).
2 Команда
Вертикальний ряд елементів (група)
Кількість електронних шарів в атомі визначаємо за ... (№ періода)
Ознаки, покладені в основу класифікації елементів за Менделєєвим (атомна маса, спільність властивостей).
Властивості елементів в періодах змінюються від (металічних до неметалічних).
5) Частина простору, де перебування електрона найбільш ймовірна (орбіталь)
(Хімічна пауза (реторта) - розповідь про " Середи у Менделєєва") Хімічна загадка " Біжить - розчиняється, зупиниться зривається" Що за метал ? (К - калій).

II гейм "Заморочки з бочки"

№1 Послухавши цей уривок, скажіть, якому відкриттю присвячений вірш:
"В природе ничего другого нет,
Ни здесь, ни там
В космических глубинах
Все от песчинок малых до планет,
Из элементов состоит единых...» ( періодичний закон і система)

№2 Американські вчені доказують, що за % вмістом купруму у волоссі людини можна судити про її інтелект. Якому російському поету належать слова:
"У меня в руках довольно силы
В голове есть золото и медь,
Руки милой пара лебедей,
В золото волос моих ныряет" (Есенин)

№3 Про якого вченого-хіміка йде мова:
"Он химик был знаменитый,
К тому же музыку писал ".
Перший склад - сосновий ліс,
Другий склад - число. Разом - хімік - композитор (Бородин)

№4 Якому вченому присвячені слова Городицького:
"Он верит в вес, он чтит пространство,
Он нежно любит материал,
Он вещество не укорял,
За медленность и постоянство" (Менделєєв)

№5 Для легкості в сплави дається
Силу самольотів створив
Пластичний, відмінно кується
Серебристий цей метал (алюміній)

№6 Безпрограмна заморочка (приз - періодична система)

№7 "Я тобі - ти мені"
"Протон"
"В цьому ящику знаходиться те, що зв'язане з іменем Менделєєва" (періодичнасистема).

"Нейтрон"
"Законом користуючись своїм, 3 елемента передбачив". Хто і які елементи передбачив? (№ 21, 31, 32. Менделєєв)
----- Хімічна пауза (змія, вулкан)

III гейм "Темне лоша"
Один з ваших однокласників підібрав завдання до цього гейму. Пізнайте його за голосом, дайте відповідь на запитання:
Д.І.Менделєєв писав своєму товаришу: "Метою мого життя стала..." Що ж стало метою життя Менделєєва? (хімія)
Весь мир большой от А до Я Земля и небо, ты и я,
Трава, песок и снегопад,
И ядер атомных распад,
И солнца блеск,
И свет луны
В таблице той заключены,
И сложность в ней, и простота,
Вселенной нашей красота.
Про яку таблицю йде мова? (періодична таблиця)
------ Хімічна пауза - негорюча хустка.

IV гейм "Гонка за лідером" (за 1 хв)
1 Команда
Природне сімейство елементів І групи (лужні)
Види електронних орбіта лей (S, Р, D, F)
Формула визначення загальної кількості електронів на шарі (N = 2
·2)
За сучасним формулюванням періодичного закону властивості елементів залежать від... (заряда ядра)
Склад атома (ядро, електрони)
Радіоактивність -... (здатність вилучати енергію)
Модель атома запропонував (Резерфорд)
Період напіврозпаду (час, за який розпадається 1/2 маса радіоактивного елемента)
Порядок заповнення електронами орбіта лей (S,P,D,T)
10) Чому елементи VIII групи названі інертними (закінчений валентний рівень - 8-е - стійкий, важко піддається зміні будови)
2 Команда
Промені, які вилучають радіоактивні елементи (
·,
·,
·,)
Максимальна кількість S e (2)
Кількість р орбіталей на енергетичному рівні (3)
Електронегативність - ... (здатність приєднувати електрони)
Спін - ... (рух електрона навколо осі)
Властивості елементів за Менделєєвим залежать від ... (маси атома)
Ізотопи - це ... (атоми мають однакові протонне і різне нуклонне числа)
"Галогени" у перекладі (народжувані солей)
Сублімація (перехід з твердого стану в газоподібний минаючи рідкий стан)
Рік відкриття періодичної системи (1869)
Підсумок гри
(призи найактивнішим гравцям)
На згадку про наш урок даримо ці хімічні квіти.
Учитель: перегорнута остання сторінка нашого журналу. І хочеться закінчити наш урок словами з листа Д.І.Менделєєва до своїх дітей: "Головний секрет ось який: один чоловік нуль, разом - тільки люди. Тому живіть для других, починаючи з мами, один з одного, брата чи сестри..., продовжуючи другими близькими своїми, потім для всіх людей. Самі трудіться. Трудячись, ви зробите все для себе і для близьких, а якщо в труді успіху не буде, не біда - попробуйте ще, збережіть спокій, те внутрішнє самовладання, яке робить людей з волею, ясних, потрібних іншим. Іншого завіту, кращого, дати не можу. З ним живіть, з ним заповідайте".
Д/з §9,10, завдання по групах. Підготувати матеріал для бесід.

Приложенные файлы

Добавить комментарий