Презентация по народному танцу на тему ТАНЦЕВАЛЬНЫЙ ХОРОВОД


Український танець «Гопак»

Назва танцю походить від дієслова гопати (плигати, скакати). Танець в основному імпровізаційний. В народі його танцюють так, щоб виконавці один одному не заважали. Щодо цього гопак дещо нагадує російську "Камаринську", білоруську "Лявоніху", Болгарське хоро та польську мазурку.
У танці використовують широкі стрибки, "присядки" і всілякі складні кружляння. Танцюристи намагаються виконати їх найкраще. Між ними розпочинається своєрідне змагання, яке за своїм характером нагадує російський перепляс.
Гопак виник у козацькому побуті й спочатку виконувався лише чоловіками. Тепер його танцюють разом з чоловіками і жінки. Гопак може виконувати один (обов`язково чоловік), два, три, і більше танцюристів. У сценічній обробці він має відповідну композиційну структуру, яка складається з окремих танцювальних фігур, що, чергуючись, утворюють його орнаментальний малюнок. Проте гопак завжди відзначається героїчним забарвленням.
Мелодії гопаків, узагльнюючи ідейно-емоцйний зміст танцю, вцілому під час виконання часто змінюють свій характер: то вони звучать мужньо і героїчно, то радісно і запально. Тут все залежить від того, яку сторону вдачі людини змальовано в хореографічном у епізоді тієї чи іншої фігури гопака.
Мелодій гопаків дуже багато. Частина з них є пісенними мелодіями типу "Од Києва до Лубен" або "Гоп, млї гречаники". Основу їх становить інструментальна народна музика. Значна частина мелодій гопаків виконується для слухання.
Найбільш характерною ритмічною ознакою мелодій гопаків є варіаційне використання ритмічної формули анапеста як у пісенних так і в інструментальних мелодіях цього танцю. На основі її гопак легко відрізнити від інших танців не лише на слух, а й за допомогою аналізу мелодії. Ця формула є характерним ритмо-кадансом мелодій гопаків.
Гопаки зустрічаються в операх - "Сорочинському ярмарку" М. Мусоргського, "Мазепі" П. Чайковського, "Майській ночі" М. Римського-Корсакова, "Запорожці за Дунаєм" С. Гулака-Артемовського та інших, а також у балетах - "Горбоконику" Ц. Пуні, "Тарасі Бульбі" В. Соловйова-Сєдого, "Гаяне" А. Хачатуряна, "Марусі Богуславці" А. Свєчнікова та ін. Особливо слід відзначити симфонічну сюїту "Пам`яті Лесі Українки" А. Штогаренка, однією з частин якої є "Гопак", де композитор чудово передав найтонші відтінки цього величного танцю.
Танець «Гопак» — улюблений і найпопулярніший танець України. Гопак танцюють всі, від малого до старого. Це танець безпосередньої веселості, в нім відчуваються широта, розмах, завзяття. По побудові «Гопак» — танець парний або парно-масовий, певної композиції не має. Зазвичай починається танець появою пар, що швидко мчаться один за одним по кругу проти годинникової стрілки. Під час стрімкого ходу «бігунец» виконавці як би пролітають по кругу, мелькаючи червоними чобітками.
Після масового танцювального шматка можливі виступи окремо хлопців і окремо дівчат. Спочатку легко, весело і завзято танцюють дівчата. Потім на середину сцени виходять парубки, в їх танці відчувається сила і в той же час легкість. Хлопець то як би стелеться по землі під час низького «голубця», то злітає вгору, як би повисаючи в повітрі, на великому «тинку» і так далі. Під час прісядочних рухів, яких в українському танці дуже багато, темп прискорюється — виконавці відважно виробляють прості прісядки, «повзунки», «підсічку», «мітелочку». Можливі в «Гопаку» також індивідуальні виступи: троє дівчат проходять танцювальним рухом мимо парубків, хто-небудь з парубків їх супроводжує прісядочним рухом. Потім на центр півкола вискакують двоє або троє парубків і виконують віртуозні прісядочні і прижкові рухи, показуючи свою спритність і уміння.
Танець зазвичай закінчується загальним танцем: дівчини пританцьовували, вишикувавшись в півколо, парубки виконують важкі прісядочниє і прижкові рухи. Після цього виконавці або залишаються на сцені, або пара за парою весело втікають за куліси. Пропонована композиція розрахована на вісім пар. Музичний розмір 2/4.
Готуючись до танцю гопаку, всі пари вишиковуються в потилицю одна за одною в останній кулісі справа. У кожній парі хлопець стоїть зліва, дівчина справа, виконавці тримаються за руки, схрещені перед собою: лівою за ліву, правою за праву
1-я фігура. Вихід і хід по кругу. 16 тактів.
1-й- 4-й такт. Всі пари в потилицю одна за одною живо і весело вибігають на сцену рухом «бігунец» в гопаку, починаючи з правої ноги, і рухаються по прямій уздовж задника сцени.
5-й—8-й такт. Пара за парою цим же рухом «бігунец» завертають по кругу проти ходу годинникової стрілки. На рахунок «раз» 5-го такту положення рук міняється: сполучені ліві руки піднімаються вперед по ходу руху, праві руки вільно відкриті убік.
9-й—12-й такт. Продовжуючи хід по кругу проти годинникової стрілки, пари тим же ходом двігаются мимо глядача. На рахунок «раз» 9-го такту хлопець кожної пари повертається і рухається спиною по ходу руху, ведучи за собою дівчину, що рухається обличчем.
13-й—14-й такт. Всі пари продовжують рухатися по кругу проти годинникової стрілки ходом - «бігунец». На «раз» 13-го такту хлопці повертаються обличчям по ходу руху і правою рукою беруть праві руки дівчат, піднімаючи їх вгору, ліві руки, не відокремлюється, відводяться вліво.
15-й такт. До кінця 15-го такту перша пара приходить до лівого кута сцени, остання пара зупиняється в правого кута сцени. Засновуючи півколо лицем до глядача.
16-й такт. Дівчини цим же рухом роблять повний поворот на місці вліво, проходя під піднятими правими руками. Ліві руки опускаються вниз.
2-я фігура. «Голубці » і прісядки в гопаку. 16 т а ктов
1-й—2-й такт. Всі виконавці роблять «голубці» з трьома притупуваннями. Півколо дівчат лицем до центру рухається перед хлопцями вліво, починаючи «голубець» з лівої ноги. Півколо хлопців рухається позаду дівчат управо, починаючи «голубець» з правої ноги. Руки під час виконання «голубців» відкриваються невисоко в сторони, при виконанні трьох притупувань кладуться збоку на талію. Голови повернені убік, протилежну до ходу руху кожен хлопець поглядає на дівчину своєї пари.
3-й—4-й такти. Той же рух - «голубці» з трьома притупуваннями повторюються з іншої ноги: дівчата півколом рухаються управо, роблячи «голубці» з правої ноги, хлопці рухаються півколом позаду дівчат вліво, роблячи «голубці» з лівої ноги.
5-й—8-й такти. Повторення рухів 1-го - 4-го тактів.
9-й—15-й такти. Хлопці, залишаючись лицем до глядача, роблять на місці прісядку, починаючи з правої ноги. Кожна дівчина оббігає хлопцеві своєї пари проти ходу годинникової стрілки рухом — «бігунец». Хлопець правою рукою тримає ліву руку дівчини, піднявши її над своєю головою, ліва рука хлопця лежить збоку на талії, права рука дівчини під час бігу то розкривається управо, то наближається до корпусу.
16-й такт. Хлопці, піднявшись з глибокого присідання, роблять два притупування: спочатку правою, потім лівою ногою. Дівчата, зупинившись справа біля хлопця, роблять два притупування: спочатку лівою, потім правою ногою. Руки у всіх лежать збоку на талії. Перед наступною фігурою невелика пауза.
3-я фігура. Танець дівчат. 32 такти.
Хлопці, залишаючись на місці, на «раз» кожного такту ляскають в долоні. 1-й - 4-й такти. Дівчини рухом—«бігунец», починаючи з правої ноги, збираються в круг.
5-й—8-й такти. Взявшись за руки, дівчата тим же ходом швидко рухаються по кругу проти годинникової стрілки.
9-й—12-й такти. Розірвавши круг, дівчата вишиковуються на середині сцени в лінію лицем до глядача.
13-й—16-й такти. Обійнявши один одного ззаду за талію, дівчата, зберігаючи лінію, майже на місці роблять невеликий «тинок», починаючи з правої ноги. Голови повертаються то направо, то вліво. На кінець 16-го такту дівчини, зберігаючи лінію, розходяться ледве ширше один від одного і кладуть руки собі збоку на талію.
17-й—24-й такти. Дівчини, залишаючись в лінії обличчем до глядача, роблять «вихилясник з угинанієм», починаючи з правої ноги. Праву руку дівчини кладуть на груди, притримуючи намиста.
25-й—27-й такти. Після «угинанія» ліва нога знаходиться попереду, з неї дівчата починають робити «мотузочок» на місці, повторюючи рух шість разів. Руки лежать збоку на талії.
28-й такт. Дівчини роблять три притопування: лівою, правою і знову лівою ногою, ледве просуваючись на прітопах вперед. Корпус злегка нахиляється вперед.
29-й—31-й такти. Дівчини роблять «кружальце» з правої ноги, швидко обертаючись управо. На цьому рухі дівчата, що стоять на парних місцях, виходять вперед, що стоять на непарних місцях відступають назад, щоб вільніше було-обертатися на місці.
32-й такт. Дівчини роблять два притопування правою, потім лівою ногою і зупиняються лівим плечем до глядача, як би викликаючи хлопців на танець. Перед наступною фігурою невелика пауза.
4 – я фігура. Танець парубков. 32 такти. Темп сповільнений.
1-й—6-й такти. Хлопц і рухаються по кругу проти годинникової стрілки рухом (низький-«голубець» і великий «тинок» з поворотом корпусу), починаючи з правої ноги. Корпус під час виконання «голубця» сильно нахиляється вперед, при виконанні «тинка» випрямляється і ледве відкидається убік. Під час «тинка» то одна, то інша рука піднімається вгору і розкривається убік. Дівчата спиною відбігають в центр круга.
7-й—8-й такти. Обійшовши круг, хлопці тим же рухом вишиковуються в одну лінію або дві лінії в шаховому порядку лицем до глядача. Дівчата, розділившись, порівну, розбігаються в правий і лівий нижній кут сцени.
9-й—11-й такти. Хлопці роблять високий «голубець» з лівої ноги, потім з правої і знову з лівої ноги, розкриваючи то одну, то іншу руку убік.
12-й такт. Хлопці роблять три притупування: лівою, правою і знову лівою ногою, злегка нахиляючи корпус вперед. Руки лежать збоку на талії.
13-й—14-й такти. Хлопці двічі виконують високий «голубець», починаючи з лівої ноги, як в 9-м — 10-м тактах.
15-й—16-й такти. Хлопці, зберігаючи лінію, відходять спиною назад рухом «мотузочка», починаючи з правої ноги.
17-й—24-й такти. Хлопці роблять прісядку, починаючи з правої ноги, причому: невисоко піднімаються з глибокого присідання. Руки схрещені на грудях. Дівчата четвірками з різних сторін рухом — «доріжка», одні з правою, інші з лівої ноги, йдуть до задника сцени і вишиковуються за хлопцями в одну лінію лицем до глядача.
25-й—32-й такти. Лінія хлопців ділиться навпіл посередині. Кожна четвірка обходить невеликий круг рухом — «мітелочка». Четвірка справа рухається за годинниковою стрілкою, зліва — проти годинникової стрілки. Обійшовши повний круг, хлопці вишиковуються в лінію, кожен правим плечем біля дівчини своєї пари. У кожній парі виконавці беруться за руки, схрещені перед собою.
5-я фігура. Танець трьох дівчат і хлопця. 16 тактів.
1-й—8-й такт. Три дівчата з лівого боку, вийшовши з півкола, кладуть один одному руки ззаду на талію і рухом (невеликий «тинок») весело рухаються по кругу проти годинникової стрілки. Один з хлопців, проскочивши вперед дівчат, спиною відступає від них двіженієм — «бігунец», також рухаючись по кругу проти годинникової стрілки. Корпус нахилений вперед, руки підняті вперед і злегка розкриті в сторони.
9-й—12-й такт. Пройдя півкруга, дівчата, не відокремлюється, зупиняються посередині сцени, лівим плечем до глядача і роблять на місці - «тинок», весело поглядаючи на хлопцеві. Хлопець лицем до дівчат робить на місці «повзунок», руки схрещені на грудях.
13-й—14-й такт. Хлопець, піднявшись з глибокого присідання, рухом - «бігунец» спиною рухається у напрямі лівого нижнього кута сцени і повертається в півколо.
15-й—16-й такт. Троє хлопців з середини півкола чотирма збіглими кроками, починаючи з правої ноги вибігають на центр сцени і зупиняються трикутником лицем до глядача
6-я фігура. Танець три парубков. 16 тактів. Темп злегка сповільнюється.
1-й—8-й такт. Троє хлопців в центрі сцени роблять чотири рази «упадання» і великий «тинок» в повороті, починаючи з правої ноги.
9-й—10-й такт. Хлопець, що знаходиться в центрі, робить дві розтяжки в повітрі. Двоє хлопців справа і зліва роблять «мотузочок» з двома переступаннями, починаючи з правої ноги і круто повертаючи корпус спочатку лівим плечем, потім правим плечем вперед.
11-й—12-й такт. Двоє хлопців справа і зліва роблять розтяжку в повітрі. Хлопець, що знаходиться в центрі, робить прісядку, починаючи з правої ноги.
13-й—14-й такт. Всі троє хлопців роблять прісядку, починаючи з правої ноги.
15-й—16-й такт. Рухом «мотузочок» в гопаку, починаючи з лівої ноги, троє хлопців спиною віз обертаються назад на свої місця, до дівчат своєї пари.
7-я фігура. Хід по кругу. 16 тактів.
1-й—14-й такт. Обернувшись особою по ходу руху, виконавці пари за парою двіженієм — «бігунец» рухаються по кругу проти годинникової стрілки.
15-й—16-й такт. Хлопці вибігають вперед, двоє зупиняються в центрі сцени, двоє — на авансцені справа і зліва, двоє — з боків з боку правих і лівих куліс і двоє - позаду. Дівчата вишиковуються в півколо обличчем до центру.
8-я фігура. Загальний танець в гопаку. 16 тактів. Темп швидший.
1-й—16-й такт. Двоє хлопців в центрі півкола роблять «млин». Двоє хлопців на авансцені справа і зліва роблять «підсічку». Двоє в правих і лівих куліс роблять «повзунок» і, нарешті, двоє хлопців, що стоять позаду, узявши бубну, вибивають ритм танцю, то нахиляючи корпус, то роблячи поворот на місці. Дівчата, розташовані в півколо, роблять «кружальце»: вісім тактів управо, вісім тактів вліво. До кінця 16-го такту всі зупиняються на своїх місцях лицем до глядача.Приложенные файлы

Добавить комментарий