Yabanci dil ogreniminde oyunlar?n kullan?m?.


Чтобы посмотреть презентацию с картинками, оформлением и слайдами, скачайте ее файл и откройте в PowerPoint на своем компьютере.
Текстовое содержимое слайдов презентации:

Yabanci Dİl öğretİmİnde oyun
ADAM ASMACATOPU AT(Topu alan cevabı söyler, topu atar)KALK-OTUR(Bu iki kelimeyi öğretmek, öğrencileri canlandırmak için)KELİME EZBERİ (Tahtada 2 kişi, verilen konuya ait sırayla kelime söyler, hata yapan kaybeder)SİLİNEN KELİMELERİ SÖYLE(iki gruba uygulanır)


DOĞRU-YANLIŞ OYUNU(İki sandalye, birinde D, diğeri Y yazılı, Cümle doğru ise D cümle yanlış ise Y sandalyesine oturur.)UZUV GÖSTERME (Öğretmenin söylediği uzvu kim önce gösterirse kazanır ve devam eder.Öğretmen yanıltabilir) (VÜCUDUMUZLA İLGİLİ)
EŞYALARI GÖSTERME OYUNU(Uzuv gösterme oyunu gibi)DİYALOG- KELİME BİRLEŞTİRME OYUNU(Sınıf 4 er 5 er gruba ayrılır.Parçalanan diyaloğu doğru şekilde birleştirme)YÖN ÖĞRETME OYUNU(Öğretmen yönü söyler öğrenci gösterir. Altında-Üstünde-Sağında vs.)

SAAT GÖSTERME ( Saatin kaç olduğunu öğretmen söyler, öğrenci saatte uygular)EŞLEŞTİRME (resim ile fiil veya kelime eşleştirme)RENK GÖSTERME OYUNU(Öğretmen rengi söyler öğrenci gösterir)SINIF DİLİNİ HAREKETLERLE GÖSTERMEÜLKE –BAŞKENT-DİL-MİLLET OYUNU


HAFIZADA KELİME TUTMA (Tahtada 4 öğrenci, her öğrenci kendisinin ve arkadaşının kelimesini söyler sırayı karıştırmadan en çok kim kelime söylerse kazanır)BEN KİMİM(Sen Ayşe, Sen Ahmet vs. öğretmek)HARİTADAN YER BULMA(Ülkeler konusunda)BULMACA (HARF SÖYLEME)


BUM OYUNUBu oyunda bir sayının katlarını BUM olarak belirleyin. Çocuklara sırayla saydırmaya başlayın. O sayı ve katları gelince öğrenci BUM demek zorunda. Örnek: 4 ve katları BUM olsun. 1-2-3 BUM 5-6-7 – BUM- 9-10-11 – BUM ... BUM yerine sayıyı söyleyen öğrenci oyundan çıkartılır.


KENDİNİ ANLAT Her öğrenci, sınıftaki bir arkadaşı ile ilgili, arkadaşının ismini vermeden bir yazı yazar. Daha sonra sınıfta bu yazısını okur ve bu arkadaşın kim olabileceğini sorar. Kim olduğu tahmin edildikten sonra başka bir öğrenci yazdığı yazıyı okur ve bu zincirleme olarak devam eder.
RENK OYUNU Bu oyunda öğrencilere bir renk söylenir. Öğrenciler sırayla bu rengin çağrıştırdığı kelimeyi söylerler.( sınıftaki eşyalar da olabilir.) Her öğrenciye belli bir süre verin bu süre içerisinde kelime söyleyemeyen öğrenci oyun dışında kalsın.Kırmızı – Bayrak – Kan – Gül – karpuz Sarı – Muz – Güneş – Limon vb.

MÜZİKLİ SANDALYE6 SANDALYE VE 7 KİŞİHava durumu ile ilgili cümleler söyleyelim . Örneğin hava güzel,hava yağmurlu, hava soğuk derken ,öğrenciler sandalyenin etrafında dönmeye devam ediyorlar. ‘Hava hasta’ gibi yanlış bir cümle söylediğimizde sandalyeye oturmaya çalışıyorlar. Boşta kalan bir öğrenci oyunu kaybedip oturuyor. Bir sandalye eksilterek oyuna 6 sandalyeyle aynı şekilde devam ediyoruzBu oyun : Meyveler, sebzeler, aylar, elbiseler,hayvanlar, spor türleri, vb konularda da oynatılabilir.  


HANGİ HAYVAN-meyve-sebzeÖğrenciler listeden hayvan ismi seçer bunu grubuna anlatmaya çalışır. Grubu bilirse 10 puan alır. Bilemezse diğer gruba geçilir. Oradan bir öğrenci çıkar anlatmaya çalışır.

Приложенные файлы

Добавить комментарий