Використання ОС Linux в навчальному процесі


Використання ОС Linux в навчальному процесі
Давиденко Олег Сергійович, вчитель інформатики Криворізького Жовтневого ліцею Криворізької міської ради Дніпропетровської області
У сучасному світі все частіше постає питання наявності ліцензійного програмного забезпечення в закладах освіти. Органи внутрішніх справ все активніше борються з піратством, як підсумок стали зникати постійні точки продажів піратських дисків з операційними системами та іншим ПЗ. Варто, так само, відзначити зрослий рівень культури придбання ПЗ. Користувачі все частіше намагаються придбати ліцензійне ПЗ або ж використовувати Open Source або freeware-аналоги.
Ще однією важливою проблемою впровадження GNU/Linux до школи є відсутність навчальних програм, методичної літератури для викладачів і банально відсутність підручників для учнів.
Якщо питання підручників і методичної літератури для вчителів можна хоч щось вирішити, то з навчальними посібниками для учнів йдуть труднощі. Хоча зараз уряд все частіше згадує про освіту, і зокрема, про сучасних інформаційних технологіях в школі - питання щодо використання операційних систем заснованих на ліцензії GPL або BSD залишається відкритим. На даний момент проводяться експерименти по впровадження систем GNU / Linux в освітній процес. Зокрема проводиться впровадження класу машин оснащених Kylin Linux (розробка китайської компанії). Установка GNU / Linux на шкільні комп'ютери дозволить учням зробити самостійний вибір, використовувати зламаний windows (по суті вкрадений) або ж використовувати вільно поширювану операційну систему. Якщо розглядати GNU / Linux як платформу для навчання, то включений в сучасні дістрібьютиви набір ПЗ дозволяє навчити учнів усе сучасним вимогам користуванню ПК.
LibreOffice – потужний офісний пакет, повністю сумісний з 32/64-бітними системами. Переведений більш ніж на 30 мов світу. Підтримує більшість популярних операційних систем, включаючи GNU / Linux, Microsoft Windows і Mac OS X.
LibreOffice безкоштовний і має відкритий вихідний код, отже, ви можете безкоштовно скачувати, використовувати і вивчати LibreOffice . LibreOffice безкоштовний як для приватного, так і для освітнього або комерційного використання. Може використовуватися без будь-яких ліцензійних зборів вашою родиною, друзями, колегами по роботі, студентами, співробітниками і так далі.
LibreOffice включає в себе:
Writer (аналог MS Word);
Calc (аналог MS Excel);
Impress (аналог MS Power Point);
Base (аналог MS Access);
Draw (аналог Corel Draw).
LibreOffice може як відкривати файли з розширенням doc, docx, ppt, pptx і т.д., так і зберігати файли в даних форматах
Scribus безкоштовна програма для візуальної верстки документів, створене для користувачів Linux / Unix / Mac OS X/OS2/eCS і Windows, за концепцією аналогічне MS Publisher, Adobe InDesign і QuarkXPress.
GNU Image Manipulation Program або GIMP (Гімп) – растровий графічний редактор, програма для створення та обробки растрової графіки. Частково підтримується векторна графіка. Підтримується роботи зі «слоями»
Дуже часто GIMP називають безкоштовним Photoshop.
GNU Compiler Collection (Зазвичай використовується скорочення GCC) – набір компіляторів для різних мов програмування, розроблений в рамках проекту GNU. GCC є вільним програмним забезпеченням, розповсюджується фондом вільного програмного забезпечення (FSF) на умовах GNU GPL та GNU LGPL, і є ключовим компонентом GNU toolchain. Це стандартний компілятор для вільних Unix-подібних операційних систем, і деяких пропрієтарних операційних системах, в тому числі Apple Mac OS X.
Mozilla Firefox раніше відомий як Phoenix і Firebird – другий за популярністю в світі браузер і перший з відкритим вихідним кодом, який домігся такої популярності. Mozilla Suite і Mozilla Firefox були засновані на вихідному коді Netscape Navigator, випущеного під вільною ліцензією MPL (Mozilla Public License) після програшу у Війні браузерів.
Google Chrome ще один безкоштовний браузер.
Lazarus вільне середовище розробки програмного забезпечення для компілятора Free Pascal на мові Object Pascal. Інтегроване середовище розробки надає можливість кроссплатформенній розробці додатків в Delphi-подібному оточенні. На даний момент є єдиним інструментом швидкої розробки додатків (RAD), що дозволяє Delphi-програмістам створювати додатки з графічним інтерфейсом для Linux (та інших не-Windows) систем.
Дозволяє досить нескладно переносити Delphi-програми з графічним інтерфейсом в різні операційні системи: Linux, FreeBSD, Mac OS X, Microsoft Windows, Android.
Підсумовуючи опис програмного забезпечення для ОС LINUX, я вважаю за необхідне проаналізувати ще й економічну складову
Для ОС Windows Вартість Для ОС LinuxВартість
Операційна система Windows Від 460 грнДо 2700 грнLinuxБезкоштовно
Текстовий процесор MS Word Від 750 грнДо 3400 грнLibreOfficeБезкоштовно
Векторний графічний редактор Corel DrawВід 750 грнДо 2380 грнLibreOfficeБезкоштовно
Растровий графічний редактор PhotoshopВід 600 грнДо 5000 грнGIMP Безкоштовно
АрхіваторWinRar300 грнвбудований Безкоштовно
Антивірус KasperskyВід 240 грн/1 ліцензія Не потрібно Безкоштовно
Візуальне середовище програмування Borland DelphiВід 7200 грнLazarusБезкоштовно
Разом Від 10300 грн до 21220 грнБезкоштовно
Як бачимо забезпечення 1 робочого місця ліцензійним програмним забезпеченням під ОС Windows буде коштувати від 10000 грн або ж безкоштовно, якщо ви використовуєте ОС Linux та продукти з відкритим кодом.
Переліченого програмного забезпечення цілком вистачає для навчання в школі. Те що весь цей набір поширюється по ліцензії GPL (або ж GNU) робить його набагато привабливішим для користувача. Використання вільно розповсюджуваного ПЗ, яке по можливостях не поступається своїм платним аналогам так само економічно вигідно для шкіл, які не мають свого бюджету та фінансуються на муніципальному або міському рівні.
З технічних сторін GNU / Linux варто відзначити практично несхильність даної ОС зараження вірусами (за рахунок відсутності повної адреси файлів). Звичайно існують так звані рутікі, і інші способи злому unix систем. Але грамотний фахівець відповідає за безпеку unix системи цілком може забезпечити захист. (Мається на увазі відсутність необхідності використання в школі багатьох потенційно небезпечних і уразливих сервісів і "демонів").
Як разом можна точно визначити, що використання GNU / Linux в умовах школи найбільш економічно вигідно і перспективно для навчання учнів основам комп'ютерної грамотності та основам програмування.

Таблиця аналогів програм Linux и Windows
Опис програми Windows LinuxОфіс
Офісний пакет Microsoft Office LibreOffice- текстовий редактор Microsoft Office Word LibreOffice Writer (читає файли MS Word)
- електронні таблиці Microsoft Office Excel LibreOffice Calc (читає файли MS Excel)
- створення презентацій Microsoft Office PowerPoint LibreOffice Impress (читає файли MS PowerPoint)
- векторний редактор Microsoft Office Visio LibreOffice Draw (читає файли MS Office Visio)
- бази даних Microsoft Office Access LibreOffice Base (читає файли MS Office Access)
Робота с файлами
Провідник Windows Explorer Thunar, Nautilus, DolphinФайловий менеджер Total CommanderGNOME CommanderАрхіваторWinRAR, WinZipFile Roller+unrar+unzip, PeaZipРобота с графікою
Растрова графіка PhotoShopGIMP (достатньо для офісних задач)
Векторна графіка Adobe Illustrator, CorelDRAWInkscape (достатньо для офісних задач)
Комп’ютерна верстка Adobe InDesignScribusСканування зображення FineReaderXSane, Simple ScanЦифрування тексту (OCR) FineReaderCuneiFormHTML-редактор Adobe DreamweaverKompoZer3D-редактор 3ds Max, Autodesk MayaBlenderCAD системи SolidWorks, AutoCad, Компас DraftSight rus, LibreCAD, Open CASCADE
МультимедіаПерегляд графічних документів ACDSeeGQview, gThumb, F-Spot
Перегляд документів *.pdf, *.djvuAdobe Reader, WinDjViewEvince,  Adobe Reader, DjView4
Аудіо програвач Winamp, Windows Media Player, iTuneAudacious, Rhythmbox, BansheeВідео програвач Windows Media Player, iTuneFoobnix, VLC, Totem, SMPlayerЗапис CD/DVD NeroK3b, Brasero, GnomeBaker, XfburnРобота в мережі
Web-Браузер Internet Explorer, Mozilla Firefox, SeaMonkey, Opera, Google ChromeMozilla Firefox, SeaMonkey, Opera, Google ChromeКлієнт електронної пошти Outlook Expres, The BatEvolution, Mozilla ThunderbirdIP-телефонія Skype, EkigaSkype, EkigaЧати - Jabber, ICQ QIP, MirandaPidgin, Empathy, PsiMail.Ru Агент Mail.Ru Агент MyAgent-im, Pidgin, Psi (без відео)
Чат для локальної мережі не потребує сервера VyChatTriX (сумісний з VyChat)
BitTorrent клієнт uTorrentTransmisson, DelugeFTP клієнти CuteFTP, FileZillagFtp, FileZillaПрограми для забезпечення безпеки
Антивіруси NOD32, Kaspersky, Dr.Web, ClamAV, Free Avast!, BitDefender Free EditionФаєрвол (Брандмауер) Outpost firewall, Comodo FirewallIptables+Gufw

Приложенные файлы


Добавить комментарий